Lewica chce odwołania eksperta MEN, który ma sprawdzać podręczniki. Mówił o "wirusie LGBT"

Były łódzki kurator oświaty, a obecnie członek zespołu ds. podręczników przy resorcie edukacji i nauki, Grzegorz Wierzchowski powinien zostać odwołany ze swojego stanowiska - takiego zdania są politycy Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Tomasz Trela.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Edukacji i Nauki powołało zespół, którego zadaniem jest sporządzanie raportów na temat funkcjonowania systemu dopuszczania podręczników do użytku szkolnego. Jednym z członków podzespołu odpowiedzialnego za podręczniki do historii oraz wiedzy o społeczeństwie jest były łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Prawie 4,5 miliona złotych - tyle Służba Ochrony Panśtwa wyda na nowe limuzynySłużba Ochrony Państwa wyda na nowe limuzyny prawie 4,5 miliona złotych

Grzegorz Wierzchowski mówił o "wirusie LGBT"

Posłowie Lewicy nie są zadowoleni z takiego wyboru i domagają się odwołania Wierzchowskiego. Łódzki poseł Tomasz Trela przypomniał, że został on zwolniony z funkcji kuratora oświaty na skutek wygłaszania na antenie telewizji Trwam haseł dotyczących "wirusa LGBT".

- Jesteśmy na etapie wirusa, ale myślę, że ten wirus LGBT, wirus ideologii jest znacznie groźniejszy, bo to jest wirus dehumanizacji społeczeństwa - mówił wówczas Wierzchowski. Wojewoda łódzki twierdził z kolei, że odwołanie kuratora nie jest spowodowane jego słowami, natomiast wniosek o odwołanie został złożony już wcześniej. Zwolnienie miało nastąpić "z powodów merytorycznych".

Lewica domaga się od Czarnka planu przeciwdziałania dyskryminacji

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Trela powiedział, że "ktoś, kto nie szanuje ludzi i nazywa ich wirusem gorszym niż koronawirus, nie może pracować na rzecz polskiej edukacji i oświaty oraz współpracować z młodzieżą". - Najzwyczajniej w świecie się po prostu do tej pracy nie nadaje. Żądamy w stosunku do ministra Czarnka, aby odwołał tego szkodnika polskiej szkoły i pozbył się go raz na zawsze z zasobów ministerstwa edukacji - cytuje jego słowa "Rzeczpospolita".

Andrzej DudaPosłanka Lewicy apeluje do Dudy o odebranie Greniuchowi odznaczenia

Stanowisko w tej sprawie zabrała również posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, według której Lewica domaga się przedstawienia planu przeciwdziałania dyskryminacji w szkole. - Chcemy usłyszeć od pana ministra Czarnka informacji, jak zamierza zmieniać polską szkołę tak, żeby ona stawała się ona miejscem bezpieczniejszym, lepszym i bardziej komfortowym dla wszystkich uczniów i uczennic bez względu na to jakiej są orientacji seksualnej - powiedziała.

Zobacz wideo Okła-Drewnowicz: Większość naszego elektoratu jest za liberalizacją prawa aborcyjnego
Więcej o: