Posłanka Lewicy apeluje do Dudy o odebranie Greniuchowi odznaczenia. "Promował ideologię totalitarną"

"Apeluję, by postawił Pan kropkę nad i odebrał dr. Tomaszowi Greniuchowi Brązowy Krzyż Zasługi" - napisała do prezydenta Andrzeja Dudy posłanka Lewicy i była wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka. Greniuch w poniedziałek zrezygnował z funkcji szefa IPN we Wrocławiu.

"W roku 2013 dr Tomasz Greniuch opublikował książkę "Droga nacjonalisty", w której zdradził swoje skrajne poglądy i aspiracje, odwoływał się też m.in. do myśli Leona Degrell’a – walońskiego nacjonalisty, hitlerowskiego kolaboranta, nazisty i pułkownika Waffen SS" - napisała Wanda Nowicka w liście do Andrzeja Dudy.

"Kancelaria Prezydenta z pewnością musiała o tym wiedzieć, podobnie jak o wielu działaniach p. Greniucha związanych z promocją ideologii totalitarnej, zanim przyznał mu Pan Brązowy Krzyż Zasługi" - dodała parlamentarzystka Lewicy.

Zaapelowała do prezydenta, by ten "postawił Pan kropkę nad i odebrał dr. Tomaszowi Greniuchowi Brązowy Krzyż Zasługi".

"Będzie to jednoznaczny sygnał, że teraz już uznaje Pan, że osoby, które jak p.Greniuch są lub były zaangażowane w promocję ideologii totalitarnej, głoszenie haseł rasistowskich i antysemickich,  a także używające faszystowskich i nazistowskich symboli (T.Greniuch posługiwał się wielokrotnie nazistowskim pozdrowieniem) nie powinny otrzymywać polskich odznaczeń państwowych" - zaznaczyła Wanda Nowicka.

Tomasz Greniuch nie jest już szefem IPN we Wrocławiu

We wtorek Tomasz Greniuch złożył rezygnację ze stanowiska p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału IPN-u. Objęcie przez niego tej funkcji 9 lutego wywołało oburzenie opinii publicznej. Greniuch bowiem, jeszcze jako członek ONR, co najmniej dwukrotnie wykonywał zakazany w Polsce gest hitlerowskiego pozdrowienia na demonstracjach. W tej sprawie protestowali m.in. historycy, działacze opozycji demokratycznej w okresie PRL-u i Ambasada Izraela w Polsce.

Tomasz GreniuchTomasz Greniuch składa rezygnację ze stanowiska szefa IPN we Wrocławiu

W weekend, jeszcze przed dymisją Greniucha, sekretarz stanu w kancelarii Andrzeja Dudy Wojciech Kolarski przedstawił stanowisko prezydenta. Według Dudy "dyrektorem w IPN może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii".

Tomasz GreniuchAndrzej Duda krytycznie o dyrektorze IPN z Wrocławia. A przyznał mu odznaczenie

Greniuch przed trzema laty otrzymał od Dudy odznaczenie państwowe. W 2018 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wręczono tam przyznawane przez prezydenta odznaczenia dla kombatantów i osób "szczególnie zaangażowanym w szerzenie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych" - opisuje tygodnikopole.pl. Jedną z nich był właśnie Tomasz Greniuch - dostał od prezydenta Brązowy Krzyż Zasługi.

Zobacz wideo Wielka Brytania. Czy zniesienie obostrzeń do 21 czerwca jest możliwe?
Więcej o: