Donald Tusk komentuje jednym tweetem: IPN ma tyle wspólnego z pamięcią, co TVP z informacją

Donald Tusk jednym tweetem podsumował działanie trzech państwowych instytucji. "CBA ma dziś tyle wspólnego z antykorupcją, ile IPN z pamięcią i TVP z informacją" - stwierdził były premier. A postulaty o likwidację tych instytucji uznał nie tyle za kontrowersyjne, co za spóźnione.

Politycy opozycji domagają się odwołania prezesa IPN Jarosława Szarka, który powołał Tomasza Greniucha na stanowisko dyrektora wrocławskiego IPN. Greniuch aktywnym członkiem Obozu Narodowo-Radykalnego i rzecznikiem opolskiego ONR. Na zdjęciach z tego okresu widać, że wielokrotnie podnosił rękę w geście nazistowskiego pozdrowienia. W poniedziałek Greniuch podał się do dymisji, ale według polityków opozycji w jego ślady powinien również pójść prezes IPN Jarosław Szarek, który powołał Greniucha na to stanowisko.

Donald Tusk o postulatach likwidacji TVP Info i IPN. "Nie są kontrowersyjne, tylko spóźnione"

Kontrowersje wokół Instytutu Pamięci Narodowej skomentował na Twitterze Donald Tusk, były premier, obecny szef Europejskiej Partii Ludowej.

"Postulaty likwidacji CBA, IPN i TVP Info nie są kontrowersyjne, tylko spóźnione. PiS dawno już zlikwidował te instytucje. CBA ma dziś tyle wspólnego z antykorupcją, ile IPN z pamięcią i TVP z informacją" - napisał Tusk.

Były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna już w 2016 r. nawoływał do likwidacji IPN oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. "Już na konwencji PO w październiku 2016 roku mówiłem, że należy zlikwidować IPN w obecnym kształcie. Festiwal kompromitacji związanych z powołaniem i odwołaniem dyrektora jego wrocławskiego Oddziału podkreśla patologię, jaka ogarnęła tę instytucję" - przypomniał na Twitterze Grzegorz Schetyna.

O możliwości likwidacji IPN wspomniała również posłanka Lewicy Małgorzata Tracz. "Dopiero 3 tygodnie presji ze strony mediów i polityków spowodowały, że Tomasz Greniuch nie będzie szefem wrocławskiego IPN. Te 3 tygodnie wstydu nie powinny nigdy się wydarzyć. IPN zawiódł na całej linii. Czas po raz kolejny zadać pytanie, czy naprawdę wciąż potrzebujemy IPN?" - napisała.

Platforma Obywatelska zbiera podpisy pod ustawą o likwidacji TVP Info

Platforma Obywatelska ogłosiła postulat likwidacji TVP Info podczas konwencji partii w pierwszym tygodniu lutego. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że Platforma zamierza zlikwidować nie tylko TVP Info, ale również abonament RTV. PO uruchomiła akcje zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym likwidacji TVP INFO i opłaty abonamentowej. Zbieranie podpisów potrwa co najmniej do końca lutego. Według Rafała Trzaskowskiego TVP Info, pod wpływem nacisków politycznych, stała się miejscem, z którego sieje się nienawiść, dzieli Polaków oraz "szczuje przeciwko sobie grupy społeczne". Trzaskowski dodał, że to nie ma nic wspólnego z funkcją, jaką powinna pełnić telewizja publiczna w demokratycznym państwie.

Zobacz wideo PO chce zamknięcia TVP Info. "Taka telewizja nie ma prawa istnieć"
Więcej o: