Czy Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji? Najmocniej wierzą w to wyborcy PSL [SONDAŻ]

38,5 proc. osób wierzy w to, że Jarosławowi Kaczyńskiemu uda się zapanować nad koalicjantami, a tym samym Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji. Co ciekawe, największą pewność w tej sprawie wykazują nie wyborcy ZP, a PSL-Koalicji Polskiej.

Wewnątrz koalicji rządzącej ponownie doszło do spięć. Powodem jest m.in. dymisja Janusza Kowalskiego z funkcji wiceministra aktywów państwowych, której sprzeciwia się Zbigniew Ziobro ze swoją partią. Solidarna Polska stwierdziła w oświadczeniu, że polityka odwołano ze stanowiska, ponieważ "był konsekwentnym krytykiem ustaleń podjętych w Brukseli". "Nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy" - podkreślono w komunikacie.

W Zjednoczonej Prawicy nie zgadzają się także ws. podatku od reklam, któremu przeciwne jest Porozumienie. Zresztą partia ta także przechodzi kryzys w związku z próbą przejęcia ugrupowania przez Adama Bielana. Jarosław Gowin chce odwołania z rządu ministrów: Jacka Żalka, Zbigniewa Gryglasa i Michała Cieślaka. Przeciwny temu jest PiS.

Prezes Jarosław Kaczyński i wicepremier Jarosław Gowin w sejmowych ławach. Warszawa, 14 grudnia 2018Porozumienie chce dymisji ministrów Nieoficjalnie: Kaczyński jest przeciwny

Czy Kaczyński zapanuje nad koalicjantami?

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", 38,5 proc. respondentów jest przekonanych, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapanuje nad partnerami koalicyjnymi, a tym samym Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji. Z kolei 12,4 proc. badanych uważa, że jako pierwsze z koalicji rządzącej wyjdzie Porozumienie Jarosława Gowina. Niewiele mniej, bo 11,8 proc., twierdzi natomiast, że to partia Zbigniewa Ziobry - Solidarna Polska - przyczyni się do rozłamu Zjednoczonej Prawicy. 37,3 proc. ankietowanych odpowiedziała, że "trudno powiedzieć".

Największą pewność, że koalicja rządząca przetrwa do następnych wyborów mają osoby, które głosowały na PSL-Koalicję Polską. Aż 72 proc. z nich uważa, że Jarosław Kaczyński zapanuje nad swoimi partnerami. Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy zdanie to podziela 56 proc. osób. Nieco bardziej sceptyczni są wyborcy Lewicy - 46 proc. z nich wierzy w trwałość koalicji rządzącej. W przypadku głosujących na Koalicję Obywatelską i Konfederację pewność, że ZP przetrwa deklaruje kolejno 28 proc. i 8 proc. 

Sondaż IBRiS przeprowadzono dla "Rzeczpospolitej" w dniach 19-20 lutego 2021 metodą CATI na próbie 1100 respondentów.

Wicemarszałek Ryszard TerleckiRyszard Terlecki po spotkaniu prezydium rządu. "Koalicja trwa"

Zobacz wideo Transfery do ruchu Hołowni. "Na końcu walczymy wszyscy razem z PiS-em"
Więcej o: