"Dobra zmiana" w odwrocie. Polacy bardziej ufają opozycji niż rządowi Morawieckiego [SONDAŻE]

Łukasz Rogojsz
Opozycja jako całość nie tylko zaczyna dominować nad Zjednoczoną Prawicą w badaniach poparcia dla partii politycznych, ale zyskuje też coraz większe zaufanie Polaków. Najnowszy sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych pokazuje, że więcej naszych rodaków ufa opozycji niż rządzącym.

37,18 proc. - tylu Polaków, wedle sondażu IBSP dla serwisu StanPolityki.pl, bardziej ufa opozycji niż rządzącym. Z tego nieco ponad 22 proc. ufa "raczej opozycji niż rządzącym", a 15 proc. "zdecydowanie opozycji niż rządowi". Nieco więcej niż co czwarty badany (26,11 proc.) większym zaufaniem obdarza rząd niż opozycję. Odpowiednio: niecałe 12 proc. "zdecydowanie" i nieco ponad 14 proc. "raczej". Aż 36,71 proc. Polaków nie skłania się ani w stronę opozycji, ani rządu.

Zobacz wideo Czy Zjednoczoną Prawicę martwi topniejące poparcie sondażowe?

Badanie IBSP pokazuje, że opozycja cieszy się zauważalnie większym zaufaniem niż rząd. Różnica wynosi ponad 11 pkt proc. Sondażu IBSP nie należy jednak rozpatrywać w oderwaniu od innych pojawiających się badań opinii publicznej, które pokazują zmianę nastrojów społecznych wobec ekipy rządzącej. I to nie tylko na płaszczyźnie politycznego poparcia w kontekście wyborów (o tym, że i tutaj opozycja jako blok zyskuje przewagę nad Zjednoczoną Prawicą pisaliśmy na Gazeta.pl przed kilkoma dniami).

embed

Symptomatyczne jest to, jak źle na przestrzeni ostatniego półrocza Polacy oceniają pracę rządu. Najnowsze badanie CBOS-u z lutego pokazuje, że jako przeciwnicy gabinetu Mateusza Morawieckiego deklaruje się 43 proc. społeczeństwa; jako zwolennicy - już tylko 32. To dla obozu władzy minimalnie gorszy wynik niż w styczniu i grudniu, ale też minimalnie lepszy niż w listopadzie (wtedy przeciwników było 45 proc., a sympatyków 30), kiedy to ekipa rządząca zaliczyła największy kryzys zaufania u obywateli. Po raz ostatni więcej zwolenników niż przeciwników rząd Zjednoczonej Prawicy miał w pierwszej połowie października.

embed

Mocno krytyczna ocena rządu i utrzymujące się na relatywnie niskim (w porównaniu chociażby do wyborów z jesieni 2019 roku) poparcie społeczne przestają dziwić, jeśli spojrzymy na kolejne badania CBOS-u - te dotyczące ogólnej sytuacji w kraju, ale także sytuacji gospodarczej i sytuacji politycznej. Z każdego z tych trzech sondaży przebija mocno zauważalny pesymizm, który utrzymuje się już od kilku miesięcy.

embed

I tak tylko 29 proc. Polaków ocenia aktualną sytuację w kraju jako dobrą, odmiennego zdania jest ponad połowa respondentów (54 proc.). Jeszcze mniej Polaków pozytywnie zapatruje się na sytuację polityczną w naszym kraju. To tylko 16 proc., a więc minimalnie więcej niż jeden na sześciu pytanych. Źle sytuację polityczną ocenia niemal dokładnie połowa rodaków (49 proc.). Być może jednak najważniejszym wskaźnikiem jest to, co Polacy uważają o sytuacji gospodarczej, która w dobie pandemii koronawirusa zauważalnie się pogorszyła. Tutaj sceptycznych jest aż 40 proc. badanych, a tylko 24 proc. dobrze ocenia aktualny stan rzeczy. To drugi najgorszy (po listopadzie 2020 roku) wynik w ostatnich miesiącach.

Nic dziwnego, że cenę za poczucie niepewności i pesymizm rodaków płacą politycy obozu rządzącego. Widać to w sondażu CBOS-u, pokazującym zaufanie Polaków do poszczególnych liderów politycznych. Numerem jeden wciąż jest tutaj Szymon Hołownia, któremu ufa połowa badanych (brak zaufania deklaruje 21 proc.). Zostawia w tyle m.in. prezydenta Andrzeja Dudę (stosunek zaufania do nieufności: 49 do 38 proc.) oraz premiera Morawieckiego (44 do 43 proc.). Pierwszą piątkę polityków, cieszących się największym zaufaniem społecznym uzupełniają prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (38 proc.) i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (35).

embed

Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o brak zaufania, niezmiennie pozostaje Jarosław Kaczyński (55 proc.), który wyprzedza ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę (49) i premiera Morawieckiego (43). W pierwszej piątce (a właściwie szóstce, bo dwa ostatnie miejsca są ex-aequo) polityków, którym Polacy ufają najmniej jest aż czwórka przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy. Poza wspomnianymi Kaczyńskim, Ziobrą i Morawieckim jest to również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin (41). Ze strony opozycji w TOP5 polityków, którym ufamy najmniej znaleźli się z kolei Trzaskowski i Budka (obu nie ufa po 39 proc. Polaków).