Dr Pankowski: Dymisja Szarka byłaby honorowym wyjściem po głębokiej kompromitacji IPN
- W związku z zaistniałą sytuacją i okolicznościami pełnienie funkcji dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu przez pana dr. Tomasza Greniucha jest niemożliwe. Pan doktor złożył rezygnację. Została ona przyjęta przeze mnie w poniedziałek. Tomasz Greniuch nie pełni funkcji dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu. Serdecznie państwu dziękuję - powiedział Jarosław Szarek.
Po wygłoszeniu tych słów prezes IPN opuścił briefing. Dziennikarzom, pomimo prób, nie udało się zadać mu żadnych pytań.
Wcześniej tego samego dnia Tomasz Greniuch złożył rezygnację ze stanowiska p.o. dyrektora IPN we Wrocławiu (objął je 9 lutego). Nominacja Greniucha, który był szefem Obozu Narodowo-Radykalnego na Opolszczyźnie wzbudziła sprzeciw historyków z z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ambasady Izraela. W przeszłości Greniuch, jako członek ONR, bronił ludzi wykonujących nazistowskie pozdrowienie oraz sam je wykonywał, co widać na zdjęciach opublikowanych m.in. przez wrocławską Partię Zielonych.
Dr Pankowski: Dymisja Szarka byłaby honorowym wyjściem z całej sytuacji
Briefing szefa IPN skomentował na antenie TVN24 dr hab. Rafał Pankowski, socjolog z Collegium Civitas i członek stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Zdaniem naukowca, informacji o dymisji Greniucha należało się spodziewać, jednak wciąż nie zniknęło pytanie o to, dlaczego "tak niesłychana sytuacja trwała przez tyle tygodni".
- Z krótkiej wypowiedzi prezesa IPN nie dowiedzieliśmy się, co ma do powiedzenia w obliczu tak głębokiej kompromitacji instytucji, którą kieruje - stwierdził Pankowski.
- Greniuch nie znalazł się w IPN zupełnie przypadkowo. Pracował w nim przez wiele lat - w oddziale opolskim. Powiedzmy to wprost: osób, które publicznie wyznają poglądy dość podobne do tych Greniucha, jest w IPN więcej. To smutne, bo świadczy o tym, że ta instytucja stała się swoim przeciwieństwem. Pamięć narodowa w naszym kraju powinna w sposób szczególny odnosić się do czasów okupacji, faszyzmu, Holocaustu. Tymczasem tak wpływowa instytucja nie potrafiła stanąć na wysokości zadania - ocenił socjolog Collegium Civitas.
Jak dodał, istotnym problemem jest w tym przypadku kierownictwo IPN, które "taką osobę promowało, wiedząc, jak niechlubny ma dorobek".
- Pewnym minimum, którego możemy oczekiwać jako obywatele, to wyciągnięcie konsekwencji wobec członków kierownictwa IPN, którzy doprowadzili do takiej kompromitacji. Dymisja prezesa Szarka byłaby honorowym wyjściem z całej sytuacji - powiedział dr Pankowski w TVN24.
-
Prokuratorzy szukają spółek Giertycha. Właścicielowi Zatoki Sztuki zaproponowali "sześćdziesiątkę"
-
Gdzie mieszkają Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Borys Budka? Sąd Okręgowy udostępnia adresy
-
Nieoficjalnie: Lockdown możliwy również w woj. pomorskim. O 14 konferencja Niedzielskiego
-
"Wiadomości" TVP miały przeprosić dziennikarza TVN. Wydanie zaczęło się 4 minuty przed 19.30
-
Nowe obostrzenia w województwie pomorskim. "Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku"
- Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
- Kobieta wchodzi na klatkę, tuż za nią mężczyzna. To nagranie ma pomóc w złapaniu sprawcy napadów
- To miało być zwykłe otwarcie drogi. Premierowi przeszkodzili rolnicy. "Zobaczył nas i uciekł"
- Prof. Matyja o ewentualnym proteście lekarzy: Nigdy nie odeszliśmy i nie odejdziemy od łóżek
- Pogoda na weekend 6-7 marca. Będzie chłodno i pochmurnie. Spadnie śnieg