"Po cichych tygodniach pełnych podgryzania" spotkanie na szczycie ZP. Chcą dogadać się przed Sejmem

W poniedziałek ma odbyć się spotkanie Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Politycy mają spróbować dogadać się w kwestiach spornych m.in. w sprawie dymisji Janusza Kowalskiego i sytuacji w Porozumieniu.

O spotkaniu na szczycie Zjednoczonej Prawicy nieoficjalnie dowiedział się Patryk Michalski z RMF FM. "Po cichych tygodniach pełnych wzajemnego podgryzania i grillowania, koalicjanci będą próbowali się dogadać przed posiedzeniem Sejmu, które rozpocznie się w środę, choć w części spornych spraw" - informuje dziennikarz.

O czym koalicjanci będą rozmawiać?

Po tym, jak w Porozumieniu doszło do konfliktu i próby przejęcia partii przez Adama Bielana, Jarosław Gowin chce dymisji trzech ministrów: Michała Cieślaka (minister - członek Rady Ministrów), Jacka Żalka (sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej) i Zbigniewa Gryglasa (podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych).

Prezes Jarosław Kaczyński i wicepremier Jarosław Gowin w sejmowych ławach. Warszawa, 14 grudnia 2018Porozumienie chce dymisji ministrów Nieoficjalnie: Kaczyński jest przeciwny

Z kolei Zbigniew Ziobro ze swoją partią sprzeciwia się dymisji Janusza Kowalskiego z funkcji wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych. Solidarna Polska twierdzi, że odwołano polityka ze stanowiska, ponieważ "był konsekwentnym krytykiem ustaleń podjętych w Brukseli". "Nastąpiło to wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy" - stwierdzili politycy w sobotnim oświadczeniu. Informując o dymisji Janusza Kowalskiego, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił: - Myślę, że nie jest dla nikogo tajemnicą, że jest duża różnica poglądów między większością rządu a tym, co głosił minister Kowalski.

Kolejny sporny temat w Zjednoczonej Prawicy to podatek od reklam. Przeciwne wprowadzeniu nowej daniny jest Porozumienie.

Przypomnijmy, we wrześniu ubiegłego roku Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska oraz Porozumienie podpisały nową umowę koalicyjną.

Były już wiceminister aktywów państwowych Janusz KowalskiSolidarna Polska reaguje na dymisję Kowalskiego. "Wbrew umowie koalicyjnej"

Zobacz wideo Czy Gowin wciąż jest partnerem dla PiSu? Morawiecki: Będziemy dążyć do porozumienia
Więcej o: