Prof. Zybertowicz: Kobieta nie jest wyłącznym dysponentem płodu, gdy w jej macicy znajdzie się mieszanka genetyczna

Andrzej Zybertowicz stwierdził w TVN24 , że kobieta "przestaje być wyłącznym dysponentem płodu", kiedy w jej macicy "znajduje się mieszanka genetyczna powstała nie w wyniku gwałtu". Doradca prezydenta Andrzeja Dudy dodał, że nie zgadza się z hasłami Strajku Kobiet, że kobiety są "jedynymi właścicielkami swoich macic".
Zobacz wideo Pomaska: Obecna ekipa rządząca odebrała Polkom ich podstawowe prawa, godność i poczucie bezpieczeństwa

Prof. Andrzej Zybertowicz był gościem programu "Kawa na ławę" w TVN24. Politycy pytani byli między innymi o kolejne protesty w ramach Strajku Kobiet. W sprawie wypowiedział się także doradca Andrzeja Dudy.

Doradca Andrzeja Dudy: Wprawdzie kobieta jest właścicielką swojej macicy, ale...

- Warto uświadomić sobie jedną prostą rzecz. Wprawdzie kobieta jest właścicielką swojej macicy, ale w momencie, kiedy w jej macicy znajduje się mieszanka genetyczna, nie w wyniku gwałtu, kobieta przestaje być wyłącznym dysponentem płodu - powiedział Andrzej Zybertowicz.

- Ten płód zawiera materiał genetyczny innego człowieka. I formuła "jestem właścicielką swojej macicy" nie dotyczy sytuacji, w której kobieta najpierw zgodziła się na to, żeby nastąpiło poczęcie, albo możliwość poczęcia - powiedział dalej polityk.

Prowadzący pytał dalej Zybertowicza, czy jako ojciec chciałby mieć prawo do decyzji, gdyby okazało się, że płód jest obciążony poważną wadą i dziecko urodzi się martwe lub umrze niedługo po narodzinach. - Mówiąc szczerze, nie wiem, jaki potencjał dzielności miałbym w takiej trudnej sytuacji - odpowiedział. Doradca Andrzeja Dudy przekonywał, że program PiS zakłada ulepszanie "instytucji wsparcia dla matek i rodzin niepełnosprawnych".

Andrzej Zybertowicz Zybertowicz o wyroku TK: Porażka tych, którzy nie wyczuli nastrojów

Słowa Andrzeja Zybertowicza nie pozostały bez komentarza polityków. "Nie ma takiej bzdury, której byśmy nie usłyszeli z ust profesora..." - skomentował Dariusz Rosati na swoim Twitterze. "Prof. Zybertowicz, który twierdzi, że "kobieta jest właścicielką swojej macicy, ale gdy zachodzi w ciążę, przestaje być dysponentką płodu", wystawia jedynie świadectwo swojej bezgranicznej ignorancji. "Ignorancja i brak kultury...." - dodał Marcin Kierwiński z PO. "Jasne. Właścicielem staje się PIS" - komentuje ironicznie Katarzyna Lubnauer.

Marta Lempart. Lempart o stanowisku PO ws. aborcji: Budka posłuchał protestujących

Więcej o: