Marta Lempart o stanowisku PO ws. aborcji: Ulica mówiła do Budki, a Budka posłuchał

- PO wreszcie opowiedziała się za legalizacją, a nie kompromisem, który jest zakazem - w ten sposób Marta Lempart odniosła się do nowego stanowiska PO ws. aborcji. Lempart dodała, że według niej stanowisko PO jest wynikiem masowych, ulicznych protestów. - Platforma usłyszała głos suwerena, PiS tego nie potrafi - powiedziała.

Marta Lempart, jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, powiedziała w Radiu Zet, że po raz pierwszy mamy jasność i wszystkie najważniejsze partie polityczne zajęły wyraźne stanowisko w sprawie aborcji.

- Teraz to się stało, bo musieli. Aborcja przestała być tematem zastępczym. Ta walka potrwa, oczywiście, że tak. W Argentynie to trwało 15 lat. Jestem przygotowana na to, że to potrwa - powiedziała.

Lempart: Stanowisko PO to sukces ludzi protestujących na ulicach

Według Marty Lempart Platforma Obywatelska "wreszcie opowiedziała się za legalizacją, a nie kompromisem, który jest zakazem".

- PO zajęła stanowisko, to jest sukces ludzi protestujących na ulicy. Ludzie się tego domagali i bardzo długo było tak, że PO, że większość partii, unikała zajęcia stanowiska. To jest wielki sukces ludzi - powiedziała.

Mariusz GradByły poseł PO odszedł z partii po stanowisku ws. aborcji

Zdaniem Lempart "Platforma usłyszała głos suwerena, a PiS tego nie potrafił".

- Ulica mówiła do Budki, a Budka posłuchał. To jest kwestia przede wszystkim Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kobiet w PO, które ten głos poniosły, gdzie trzeba - dodała.

Lempart powiedziała, że popiera wszystkie inicjatywy zmierzające do legalizacji aborcji, a model kompromisu aborcyjnego z lat 90. "nie jest na nasze czasy".

- Mamy propozycje kilku partii i trzy pomysły na legalizację aborcji. Komuś mogą się te pomysły podobać albo nie, ale to są pomysły na legalizację aborcji i ja na to tak patrzę - powiedziała.

PO zajęła nowe stanowisko ws. aborcji. Proponuje czwartą przesłankę przerywania ciąży

Platforma Obywatelska podkreśliła w swoim stanowisku, że trzy przesłanki przerywania ciąży (zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego) powinny zostać utrzymane.

Platforma Obywatelska ogłasza stanowisko ws. aborcji: To Platforma Obywatelska ogłasza stanowisko ws. aborcji: To "Pakt dla kobiet"

Zmianą w stosunku do tzw. kompromisu aborcyjnego jest wprowadzenie czwartej przesłanki, umożliwiającej dokonanie aborcji do 12. tygodnia ciąży w szczególnie trudnych warunkach osobistych kobiety po konsultacjach z lekarzem i psychologiem. Według przewodniczącego PO Borysa Budki nowe stanowisko ws. aborcji jest wyjściem naprzeciw potrzeb wyborców.

- Uważamy, że państwo powinno szczególną wagę przywiązywać do opieki polskich kobiet. Jesteśmy zdania, że państwo powinno zagwarantować kompleksową opiekę, tak żeby podejmować decyzję o swojej przyszłości, w tym o macierzyństwie - powiedział Budka.

Zobacz wideo "Kompromis aborcyjny" rozszerzony o dodatkową przesłankę. Kidawa-Błońska komentuje projekt Platformy
Więcej o: