Dyrektor Muzeum Auschwitz o nominacji Greniucha: Skandal i kompletna kompromitacja IPN-u

- To jest coś, co kompromituje IPN wewnątrz, w naszym społeczeństwie i poza granicami - powiedział Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, odnosząc się do nominacji Tomasza Greniucha na p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału IPN. - Która instytucja pamięci, krajowa lub zagraniczna będzie chciała współpracować z IPN? To dekonstrukcja całej instytucji - podkreślił.

Na początku lutego Tomasz Greniuch został powołany na pełniącego obowiązki dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Jego nominacja wzbudziła sprzeciw m.in. historyków z Uniwersytetu Wrocławskiego. Greniuch był w przeszłości aktywnym działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego. Na zdjęciach z manifestacji ONR widać, że Greniuch kilkukrotnie wykonywał nazistowskie pozdrowienie. Na stronie IPN-u opublikowano oświadczenie, w którym Greniuch przeprasza za swoje zachowanie oraz tłumaczy je "młodzieńczą brawurą" i "bezkompromisowością".

Dyrektor Muzeum Auschwitz: Nominacja Greniucha to kompromitacja również poza granicami Polski

Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, podkreślił w TVN24, że nominacja Greniucha "to jest coś, co kompromituje IPN wewnątrz, w naszym społeczeństwie i poza granicami". Według niego tu nie chodzi o to, że ktoś kilka razy hajlował, ponieważ "mamy do czynienia z ideologiem ONR-u", człowiekiem, który w swojej książce "Droga Nacjonalisty" promował ideologię faszystowską oraz powoływał się na belgijskiego pułkownika SS Leona Degrelle.

Tomasz GreniuchAndrzej Duda krytycznie o dyrektorze IPN z Wrocławia. A przyznał mu odznaczenie

- Książka, którą cytowałem, ukazała się w 2013 roku. Ten człowiek miał wówczas 31 lat, błędy młodości w wieku 31 lat? Młodzieńcza brawura 31-latka, to nas wszystkich znieważa (...). To był ideolog. Pisał manifesty, pisał zeszyty szkoleniowe ONR-u, on wychowywał całe roczniki ONR-owców. Tu nie chodzi o człowieka, który po kilku piwach raz czy dwa zahajlował. Tu chodzi o człowieka, który był twórcą pewnej formacji ONR-u - powiedział Cywiński.

Cywiński: Jak można wyobrazić sobie przyszłość IPN w takim świetle?

Zdaniem Piotra Cywińskiego nominacja Tomasza Greniucha to "skandal i kompletna kompromitacja IPN-u". - Jak można wyobrazić sobie przyszłość IPN w takim świetle? Która instytucja pamięci, krajowa lub zagraniczna będzie chciała współpracować z IPN? To dekonstrukcja całej instytucji - powiedział.

Dyrektor muzeum w Auschwitz wyjaśnił, że w ciągu najbliższych kilku dni okaże się, czy dyrektor IPN-u Jarosław Szarek jest w stanie pełnić swoją rolę, czy tak naprawdę prowadzi swoją instytucję na "kompletne zmarginalizowanie" i niebyt wśród liczących się w Europie i na świecie instytucji badawczych i edukacyjnych związanych z historią.

Konwencja Lewicy 'Zrobimy to lepiej'14-latek z Krapkowic do Kaczyńskiego: Pan jest grabarzem wolności

Zobacz wideo Czy nowy podatek od reklam wejdzie w życie?
Więcej o: