Kryzys w Porozumieniu. Bielan: Do sądu wpłynął wniosek o wygaszeniu kadencji Gowina

Konflikt w Porozumieniu trwa. Europoseł Adam Bielan poinformował PAP, że do sądu trafił już wniosek o wygaszeniu kadencji prezesa Jarosława Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu komisji krajowej. Tę ostatnią funkcję pełni właśnie Bielan.

Konflikt w Porozumieniu zaczął się z początkiem lutego. Jak twierdzi Adam Bielan, kadencja prezesa Porozumienia Jarosława Gowina miała upłynąć w kwietniu 2018 roku. W tej sytuacji on - jako szef konwencji krajowej partii - czasowo przejął obowiązki Gowina. 

Zobacz wideo Co dalej z Porozumieniem Gowina?

Bielan: Do sądu trafił wniosek informujący o wygaszeniu kadencji Jarosława Gowina 

Adam Bielan został później, wraz z grupą innych polityków, usunięty z Porozumienia. Bielan nie zgadza się jednak z takim rozstrzygnięciem sądu koleżeńskiego i kontynuuje swoją batalię. 

Do sądu okręgowego został już przesłany wniosek informujący o uchwale sądu koleżeńskiego o wygaszeniu kadencji prezesa Gowina i powierzeniu jego obowiązków przewodniczącemu konwencji krajowej

- oświadczył Bielan, cytowany przez Polską Agencję Prasową

Przypomniał też, że o zmianach we władzach partii sąd rejestrowy musi zostać poinformowany w ciągu 14 dni. Te, jak zaznaczył, nastąpiły w Porozumieniu 4 lutego.

Jak informowaliśmy na początku tygodnia, portal Onet dotarł do pisma z 15 lutego, w którym Bielan - występujący jako p.o. prezesa Porozumienia - wezwał Gowina do przekazania siedziby, dostępów do kont bankowych oraz dokumentacji partii. Zgodnie z treścią wezwania wicepremier i minister rozwoju miał na to czas właśnie do 18 lutego.

Jarosław Gowin i Adam Bielan w SejmieOnet: Bielan zażądał od Gowina przekazania siedziby partii i dokumentów

Władze PiS zajmą się kryzysem w Porozumieniu. Trzech przeciwników Gowina wciąż zasiada w rządzie

Porozumienie wycofało swoje rekomendacje dla trzech członków rządu, którzy zostali usunięci z partii wraz z Adamem Bielanem. Mowa tu o: ministrze w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michale Cieślaku, wiceministrze aktywów państwowych Zbigniewie Gryglasie oraz wiceministrze ds. funduszy i polityki regionalnej Jacku Żalku. Jak dotąd nie zostali oni jednak zdymisjonowani. Decyzja w tej sprawie ma zapaść podczas rady koalicji, czyli spotkania liderów wszystkich trzech partii tworzących Zjednoczoną Prawicę. Wcześniej jednak, bo już w piątek, o kryzysie w Porozumieniu będzie rozmawiać ścisłe kierownictwo PiS. 

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że jego ugrupowanie liczy na zakończenie konfliktu w Porozumieniu i przyznał, że sytuacja w partii Jarosława Gowina ma wpływ na całą koalicję.

Podkreślił, że wszelkie zmiany personalne w ministerstwach mogą być dyskutowane podczas obrad Rady Koalicji, choć nie wie dokładnie, kiedy się ona odbędzie. Według PAP może to nastąpić w najbliższych dniach, być może już w przyszłym tygodniu.

Posłowie PiS w SejmieW piątek spotkanie kierownictwa PiS w sprawie konfliktu w Porozumieniu

Więcej o: