Niedzielski: "Możliwe zmiany w rozporządzeniu ws. maseczek". Ale zdementował słowa Horbana

Chociaż resort zdrowia i kancelaria premiera niemal natychmiast zdementowały słowa prof. Andrzeja Horbana, który zapowiedział, że jeszcze w piątek pojawi się rozporządzenie dotyczące standardów zasłaniania nosa i ust, to pewne zmiany są rozważane. - Mamy zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować - stwierdził minister Adam Niedzielski.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zdementował, jakoby w piątek miała zapaść decyzja w sprawie nowych zasad dotyczących noszenia maseczek ochronnych. Godzinę wcześniej informację o tym, że zgodnie z przygotowywanym rozporządzeniem nowe wytyczne miałyby m.in. wyeliminować z użycia maski materiałowe, podał w rozmowie z TVN 24 główny doradca premiera ds. COVID-19, Andrzej Horban. Wskazywał m.in., że "pseudoochronę trzeba wyrzucić" oraz że "chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem". Pytany, czy minister zdrowia Adam Niedzielski wyda w piątek 19 lutego rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych, odpowiedział: - Mam nadzieję, że tak będzie. Tak.

Horban zapowiadał rozporządzenie o maseczkach. Niedzielski:  Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie

Słowa doradcy premiera o nowych wytycznych ws. maseczek zdążyły się już "ponieść", ale minister Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską zdementował, jakoby rozporządzenie miało zostać opublikowane w piątek.

Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone

 - stwierdził Adam Niedzielski. Jak dodał, nie przesądza, czy takie rozporządzenie nie zostanie wydane np. w przyszłym tygodniu.

Rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być dookreślone, jeśli chodzi o standard noszenia ich. Tam mamy pewne zamienniki, np. w postaci szalika, pewnie trzeba będzie z tego zrezygnować. Tak samo przyłbice, ale nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard

- wyjaśnił Niedzielski.

Również rzecznik ministerstwa zdrowia, jak relacjonuje RMF FM, w rozmowie z dziennikarzami stacji podkreślił, że w tym tygodniu nie zapadnie żadna decyzja ministerstwa w tej sprawie. - Trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zasłaniania nosa i ust w czasie pandemii - podkreślił. Jak dodał, "dziś dostępność profesjonalnych masek jest większa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku, kiedy wprowadzany był obowiązek zasłaniania twarzy", więc "gros tej dyskusji dotyczy możliwości używania takich zabezpieczeń jak szaliki czy przyłbice".

Wypowiedź profesora Horbana została zdementowana również przez KPRM - podaje RMF FM.

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?
Więcej o: