TVP ujawniło wynik testu Marty Lempart. Bodnar zgłasza sprawę do sądu

"Rzecznik Praw Obywatelskich skarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowienie Prezesa UODO, by nie zajmować się problemem, jak dane o zdrowiu aktywistki wyciekły z państwowych systemów do TVP" - poinformował Adam Bodnar.

W grudniu TVP Info jako pierwsze dotarło do informacji o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa u liderki Strajku Kobiet, Marty Lempart. Doniesienia telewizji publicznej wzbudziły wątpliwości, ponieważ dziennikarze podali dokładną datę wykonania testu, którą znała tylko badana oraz laboratorium medyczne.

Zobacz wideo Protest kobiet. Marta Lempart: Nie będzie kompromisów

TVP ujawniła wynik testu Marty Lempart. Bodnar żąda postępowaniaTVP ujawniła wynik testu Marty Lempart. Bodnar żąda postępowania

"Brak zdecydowanych działań w celu wyjaśnienia tej sytuacji może wpłynąć na podważenie zaufania obywateli do organów władzy. Może też wzbudzać nieufność wobec rozwijanych obecnie projektów, takich jak Internetowe Konto Pacjenta czy e-recepta, jak i całego systemu o informacji w ochronie zdrowia. Już teraz zastrzeżenia co do bezpieczeństwa tych rozwiązań są zgłaszane Rzecznikowi. [...] wątpliwości co do bezpieczeństwa przetwarzania danych dotyczących zdrowia w związku z pandemią COVID-19 mogą wpłynąć na pogłębianie się niechęci do poddawania się testom diagnostycznym w kierunku SARS-CoV-2" - pisał w swoim wniosku do Prezesa UODO Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z wnioskiem o interwencję. Prezes odmówił i uznał, że mógłby wszcząć takie postępowanie na wniosek Marty Lempart. Uzasadniał w swoim postanowieniu również, że nie ma obowiązku wszczynać postępowania na wniosek RPO oraz, że względem działalności dziennikarskiej nie stosuje się przepisów RODO.

RPO interweniuje w sprawie Marty Lempart

Adam Bodnar złożył skargę na postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych do sądu. Według RPO, postanowienie to narusza przepisy kodeksu postępowania administracyjnego i europejskiego rozporządzenia RODO. Rzecznik argumentuje również, że niepokój obywateli wzbudza fakt, jak informacje dotyczące zdrowia osoby krytycznej wobec władz pojawiły się w rządowych mediach.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił również, że wątpliwości co do bezpieczeństwa przetwarzania danych dotyczących zdrowia w związku z pandemią COVID-19 mogą wpłynąć na pogłębianie się niechęci do poddawania się testom diagnostycznym w kierunku SARS-CoV-2

- czytamy na stronie RPO.

'Wiadomości' TVP"Wiadomości" TVP o zakażeniu Lempart koronawirusem. "Wirusowa bomba"

Więcej o: