PO przedstawiła nowe stanowisko ws. aborcji. Pomaska: Przyjęliśmy "Pakt dla kobiet"

Platforma Obywatelska przedstawiła pakiet praw kobiet. Politycy rozszerzają tzw. kompromis aborcyjny. - Aborcja powinna być dostępna do 12. tygodnia ciąży w szczególnie trudnych warunkach osobistych kobiety po konsultacjach z lekarzem i psychologiem - przekazał zespół Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

- Wczoraj zarząd Platformy Obywatelskiej podjął stanowisko dotyczące kierunków, w którym będziemy dążyć, bo uzyskaniu większości przez ugrupowania prodemokratyczne i pro obywatelskie - rozpoczął konferencję prasową PO Borys Budka. Według przewodniczącego jest wyjściem naprzeciw potrzeb wyborców. - Zawsze będziemy szanować wolność wyboru i zawsze w sprawach światopoglądowych będziemy głosować zgodnie ze swoim sumieniem - dodał Borys Budka. 

Zobacz wideo Platforma Obywatelska proponuje pakiet praw kobiet. Co w nim się znajdzie?

Borys BudkaNieoficjalnie: PO jest za liberalizacją prawa do przerwania ciąży

Uważamy, że państwo powinno szczególną wagę przywiązywać do opieki polskich kobiet. Jesteśmy zdania, że państwo powinno zagwarantować kompleksową opiekę, tak żeby podejmować decyzję o swojej przyszłości, w tym o macierzyństwie

- mówił Borys Budka. Przewodniczący skrytykował pomysł Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczącej organizacji referendum o aborcji.

Posłanka PO, Agnieszka Pomaska oznajmiła, że proponowane rozwiązanie ma zapewnić kobietom poczucie bezpieczeństwa. - Proponujemy podstawowe zapewnienie praw kobietom, dlatego przyjęliśmy "Pakt dla kobiet", który da poczucie bezpieczeństwa kobietom na każdym etapie ich życia - tłumaczyła polityczka.

Platforma Obywatelska przedstawia Pakiet Praw Kobiet

Małgorzata Kidawa-Błońska przekazała, że trzy przesłanki, które obowiązywały wcześniej, powinny obowiązywać dalej i będą rozszerzone o możliwość usunięcia ciąży do 12. tygodnia ciąży w szczególnie trudnych warunkach osobistych kobiety po konsultacjach z lekarzem i psychologiem.

Chcemy, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci. Dzieci będą się rodziły, kiedy kobiety będą czuły się bezpieczne i szanowane i będą miały prawo wyboru

- dodała Małgorzata Kidawa-Błońska. Posłanka PO, Izabela Leszczyna przekazała, że trzeba zawrzeć nową umowę społeczną, która odrzuci skrajności prawicowe i lewicowe.

Pakiet praw kobiet proponowany przez Platformę Obywatelską opiera się na następujących postulatach:

- zagwarantowanie edukacji seksualnej przez państwo

- bezpłatny dostęp do antykoncepcji

- bezpłatny dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty

- finansowanie badań prenatalnych przez państwo

- bezpłatny dostęp do leczenia bezpłodności metodą in vitro

- wsparcie dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

- w szczególnie trudnych sytuacjach, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem kobieta będzie mogła podjąć decyzję o aborcji

Impulsem do dyskusji na temat aborcji w Platformie Obywatelskiej była publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który znacząco ogranicza prawo do aborcji w Polsce. Część partyjnych konserwatystów jest przeciwko rozwiązaniu proponowanym przez zarząd PO.

Więcej o: