Największa zaleta Mateusza Morawieckiego? Wójcik: Zawsze imponowało mi, że potrafi podawać wiele liczb

Jaka jest największa zaleta premiera Mateusza Morawiecki? - zapytano Michała Wójcika, członka Rady Ministrów z Solidarnej Polski. Minister natychmiast odpowiedział, że u premiera najbardziej imponuje mu pamięć do liczb. - To mi się kojarzy w pierwszej kolejności - podkreślił.

Michał Wójcik był gościem programu "Jeden na jeden" w TVN24. Na samym początku rozmowy prowadząca Agata Adamek zapytała, co według ministra z Solidarnej Polski jest największą zaletą premiera Mateusza Morawieckiego.

Wójcik pytany o zalety Mateusza Morawieckiego. "Potrafi podawać wiele liczb"

Wójcik długo się nie zastanawiał. - Na pewno zawsze imponowało mi to, że potrafi podawać wiele danych, liczb, to jest rzeczywiście duża zaleta. Ja nie mam tej zdolności, żeby pamiętać różnego rodzaju dane - odpowiedział. - To mi się kojarzy w pierwszej kolejności - podkreślił. 

- Czy pana zdaniem jest politykiem wybitnym? - dopytywała prowadząca program.

- Staram się unikać tego rodzaju określeń, że ktoś jest wybitny czy jest dokładnie na drugim biegunie. Staram się zachować dystans do pewnych rzeczy. Na to, żeby być wybitnym w polityce, trzeba pracować dziesiątki lat czasami. Wybitnymi postaciami ojcowie naszej niepodległości i wiele innych postaci, a dzisiaj bym jednak zachowywał dystans do obecnej sceny politycznej - odpowiedział Wójcik.

Zobacz wideo Senator Jan Maria Jackowski gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (18.02)

Agata Adamek wtrąciła, że jeśli ktoś kieruje rządem, to jej zdaniem jest "najlepszym ze wszystkich" w tym rządzie, więc "w jakimś sensie jest wybitny". - Jest na pewno primus inter pares (pierwszy wśród równych - red.), to z całą pewnością. Pan Mateusz Morawiecki jest człowiekiem, który prowadzi rząd od kilku lat, mamy sukcesy, nie ma wątpliwości. Nie wiem, do czego zmierzają pani pytania - przyznał minister.

"Oczywiście, że jest patriotą"

- Zmierzam, do tego, żeby pana zapytać, czy Mateusz Morawiecki jest patriotą - odpowiedziała dziennikarka. - Oczywiście, że jest patriotą - stwierdził jej gość. - Cały rząd jest patriotyczny, każdy minister, którego znam, idzie pewną drogą, wartości jak ojczyzna, tożsamość, nasza tradycja jest dla nas niezwykle ważna - mówił.

W dalszej części dyskusja dotyczyła zgody Mateusza Morawieckiego na mechanizm łączenia funduszy unijnych z praworządnością, który został przyjęty w ubiegłym roku na unijnym szczycie. - W czasie szczytu Rady Europejskiej niestety mogło dojść do zaakceptowania mechanizmu, który jest niebezpieczny dla naszego porządku prawnego. Mówię o mechanizmie łączenia praworządności ze środkami unijnymi - stwierdził Wójcik.

Więcej o: