Nieoficjalnie: PO opowiada się za liberalizacją prawa do przerwania ciąży

W czwartek Platforma Obywatelska ma wydać szczegółowe stanowisko w sprawie prawa do przerwania ciąży w Polsce. Nieoficjalnie ma być to liberalizacja prawa do aborcji.

W środę wieczorem zarząd Platformy Obywatelskiej przyjął uchwałę dotyczącą stanowiska partii w sprawie aborcji. Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet oraz PAP, politycy opowiedzieli się za liberalizacją prawa do przerwania ciąży. Z tych doniesień wynika, że posłowie proponują możliwość wykonania aborcji do 12. tygodnia ciąży. Dotychczas politycy PO popierali tzw. kompromis aborcyjny wypracowany w 1993 roku. Parlamentarzyści mieli zaproponować dwie nowe przesłanki do przerwania ciąży. Ma to być między innymi stwarzanie zagrożenia dla zdrowia psychicznego kobiety podczas ciąży oraz skrajnie trudna osobista sytuacja kobiety.

Zobacz wideo Lubnauer: "Koalicja 276" ma być koalicją posprzątania po PiS-ie

Jan GrabiecRzecznik PO: Wkrótce wydamy oficjalne stanowisko partii ws. aborcji

W czwartek ma się odbyć konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej, na której zostaną przedstawione szczegóły podjętej uchwały.

Platforma Obywatelska podjęła uchwałę w sprawie aborcji

Poseł PO, Marcin Kierwiński na antenie Radia PLUS odniósł się do uchwały dotyczącej aborcji. Podkreślał, że w partii nigdy nie było dyscypliny w sprawach światopoglądowych. - Zarówno ja, jak i Borys Budka odpowiadamy się za wolnością wyboru kobiety w tej sprawie. Nie może być tak, że państwo wchodzi w najintymniejsze obszary życia kobiety - mówił poseł Kierwiński.

Polityk dodał, że czuje się członkiem partii chadeckiej, a nie partii lewicowej. Jego zdaniem upominanie się o wolność wyboru i godność kobiet jest chrześcijańskim rozwiązaniem.

Nie godzę się na stwierdzenie "aborcja na żądanie". Nie znam kobiety, która traktowałaby ewentualną aborcję w sposób tak lekki i tak instrumentalny

- mówił Marcin Kierwiński.

Impulsem do dyskusji na ten temat w Platformie Obywatelskiej była publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który znacząco ogranicza prawo do aborcji w Polsce.  Dyskusja o przerwaniu ciąży wywołała w opozycji spór wewnętrzny. Część partyjnych konserwatystów jest przeciwko rozwiązaniu proponowanym przez zarząd PO.

Małgorzata Kidawa - Błońska i Borys Budka"To test przywództwa Borysa". Aborcja podzieliła Platformę

Więcej o: