Andrzej Duda złoży nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Pięć lat na wniesienie skargi

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Najważniejszymi zmianami ma być wydłużenie terminu wniesienia skargi nadzwyczajnej oraz wydłużenie kadencji ławników.

W środę Małgorzata Paprocka, prezydencka minister poinformowała, że Andrzej Duda złoży do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydencki projekt ma trafić do izby niższej już w czwartek.

Zobacz wideo Duda po spotkaniu z Trzaskowskim: Cieszę się, że wreszcie przyjął zaproszenie

Wydłużenie terminu wniesienia skargi nadzwyczajnej

Jak mówiła minister wiele osób wciąż kieruje wnioski do Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich o wystąpienie ze skargą nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Zdaniem prezydenta warto wydłużyć termin na wniesienie skargi z trzech do pięciu lat, ponieważ część z tych spraw jest wciąż w toku. Według Paprockiej wydłużenie terminu jest również uzasadnione ze względu na sytuację pandemiczną.

- Obecnie ustawa przewiduje 3-letni termin do wniesienia skargi nadzwyczajnej od prawomocnych orzeczeń, które uprawomocniły się po wejściu w życie konstytucji z 1997 roku - mówiła w rozmowie z PAP Małgorzata Paprocka.

Prezydencki projekt przewiduje wydłużenie kadencji ławników

Kolejnymi zmianami, które zawiera prezydencka nowelizacja, jest wydłużenie kadencji ławników w Sądzie Najwyższym o rok. Andrzej Duda chce również uregulować proces tworzenia akt sprawy w Sądzie Najwyższym oraz sposobu ich archiwizacji i digitalizacji.

Jest konieczność, by ta ustawa była w miarę pilnie przyjęta, jeśli będzie taka decyzja parlamentu. Bo trzyletni termin, o którym mówiłam, wyekspiruje z początkiem kwietnia

- przekazała minister w rozmowie z PAP.

Więcej o: