Porozumienie chce dymisji "swoich" ministrów. Nieoficjalnie: Jarosław Kaczyński jest przeciwny

Jarosław Gowin złożył na ręce Jarosława Kaczyńskiego wniosek o dymisję Michała Cieślaka, Jacka Żalka i Zbigniewa Gryglasa, jednak prezes PiS odmówił - informuje Onet powołując się na nieoficjalne źródła. Anonimowy informator portalu powiedział, że wycofanie rekomendacji dla wspomnianych ministrów to "element gry pozycyjnej".

Z doniesień RMF FM wynika, że we wtorek 16 lutego Porozumienie Jarosława Gowina poinformowało Kancelarię Premiera o wycofaniu poparcia dla Michała Cieślaka, Jacka Żalka i Zbigniewa Gryglasa, domagając się jednocześnie ich jak najszybszego odwołania z rządu. Onet ustalił z kolei, że Jarosław Gowin przekazał dokumenty z wnioskiem o dymisję ministrów wydalonych z partii nie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a Jarosławowi Kaczyńskiemu. Dziennikarze ustalili nieoficjalnie, że prezes PiS odmówił.

Zobacz wideo Co dalej z Porozumieniem Gowina?

PiS i Porozumienie w stanie wojny? "Nie mamy innego wyboru"

- Mamy świadomość, że prezes Kaczyński nie może tego zrobić. Nie mamy tu cienia wątpliwości - powiedział Onetowi bliski współpracownik Jarosława Gowina.

Zapytany o to, jaki jest sens domagania się odwołania trzech wykluczonych z partii ministrów, powiedział, że jest to "niezbędny element gry pozycyjnej" między PiS a Porozumieniem. 

- W momencie, w którym oni wytoczyli nam wojnę, my teraz nie mamy innego wyboru, jak także wytaczać wszystkie kłopotliwie dla PiS sprawy - powiedział rozmówca Onetu.

Jacek SasinJacek Sasin: Klucz do porozumienia w Porozumieniu leży w Porozumieniu

Działacze Porozumienia nie ukrywają, że czekają na kolejny ruch Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski.

- Poinformowaliśmy już naszych koalicjantów oficjalnie o wycofaniu naszych rekomendacji. Pytanie, czy nasi koalicjanci - czy z PiS, czy z Solidarnej Polski - sami będą chcieli rekomendować tych polityków ze swojej puli, czy zostaną zdymisjonowani - powiedział wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich "Siódma Dziewiąta".

Zaznaczył, że Porozumienie straciło do "tych trzech panów" zaufanie niezbędne do dobrej współpracy, dlatego partia zdecydowała się na cofnięcie im rekomendacji. 

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin"Dziś łatwiej byłoby przejść na drugą stronę". PiS chce się pozbyć Gowina. Ale nie może

Więcej o: