Senator Jackowski przed głosowaniem Senatu nad kandydaturą Wawrzyka na RPO: "Wystarczy, że komuś zawiesi się internet"

O tym, czy Piotr Wawrzyk zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich, już wkrótce zadecyduje Senat. Wydaje się, że jego szanse są niewielkie. Senator PiS Jan Maria Jackowski uważa jednak, że o akceptacji przez Senat Wawrzyka, czynnego polityka związanego z PiS na RPO, może zadecydować przypadek.

Piotr Wawrzyk jest wiceministrem spraw zagranicznych i członkiem koła parlamentarnego PiS. W styczniu Sejm powołał go na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby rzeczywiście objął to stanowisko, wybór Sejmu musi zatwierdzić Senat. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę 17 stycznia. 

Piotr Wawrzyk podczas głosowania nad jego kandydaturą na urząd Rzecznika Praw ObywatelskichWawrzyk zagłosował sam na siebie. "Będzie wyśmienitym Rzecznikiem Praw PiS"

Senat sprzeciwi się powołaniu Piotra Wawrzyka na RPO? Raczej tak 

Wiele wskazuje na to, że Senat nie widzi Piotra Wawrzyka w roli Rzecznika Praw Obywatelskich. Na początku lutego senatorzy z partii opozycyjnych ustalili, że warto dążyć do wyłonienia wspólnego kandydata na RPO, kiedy kandydatura Wawrzyka zostanie utrącona. 

Przeciwni powołaniu Piotra Wawrzyka na urząd RPO są m.in. wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL), a także senatorowie Bogdan Klich (KO), Jan Filip Libicki (PSL) i Jacek Bury (Polska 2050). Istotne będą także głosy senatorów niezrzeszonych. Koło Senatorów Niezależnych, do którego należą trzy osoby, nie ogłosiło jeszcze stanowiska w tej sprawie, ale jego członek Wadim Tyszkiewicz powiedział, że "można się z łatwością domyślić, jaką podjął decyzję" - pisze Onet.

To, że Piotr Wawrzyk zostanie zaakceptowany przez Senat w roli Rzecznika Praw Obywatelskich, jest bardzo wątpliwe. Senator PiS Jan Maria Jackowski stwierdził jednak, że opozycyjna większość jest bardzo krucha. Z jego słów wynika, że o  zwycięstwie Wawrzyka może zdecydować przypadek. Jak podaje Onet, Jackowski powiedział, że wystarczy, iż komuś zawiesi się internet lub dojdzie do pomyłki, a polityk PiS zostanie RPO. 

Piotr Wawrzyk Ryszard Terlecki: Przekonujemy, że Piotr Wawrzyk to dobry kandydat na RPO

Zobacz wideo Bodnar o swoim następcy: Konstytucja wymaga, aby RPO był niezależny od władzy
Więcej o: