Jacek Sasin: Klucz do porozumienia w Porozumieniu leży w Porozumieniu

Jacek Sasin skomentował kryzys, z którym mierzy się koalicjant Prawa i Sprawiedliwości. Wicepremier stwierdził, że PiS uznaje, iż szefem Porozumienia w dalszym ciągu jest Jarosław Gowin. Uważa jednak, że nie ma powodu do dymisjonowania z rządu ministrów, którzy stracili poparcie Porozumienia. - Niech się najpierw sytuacja wyjaśni - powiedział Sasin.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin był gościem programu "Gość wydarzeń" telewizji Polsat News. Zapytany o konflikt w Porozumieniu Jarosława Gowina powiedział, że "klucz do porozumienia w Porozumieniu leży w Porozumieniu".

- Mnie jest bardzo niezręcznie się wypowiadać, ponieważ Porozumienie to nasz koalicjant i nie chciałbym kolegom z Porozumienia udzielać rad i mówić, co powinni robić - powiedział Sasin. 

Wicepremier nie potwierdził opinii, że to Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość stali za wznieceniem konfliktu w Porozumieniu. Sasin wyraził też nadzieję, że wewnętrzny spór w jednej z partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę nie zachwieje stabilnością koalicji. 

Zobacz wideo Czy Gowin wciąż jest partnerem dla PiSu? Morawiecki: Będziemy dążyć do porozumienia

Jacek Sasin: Uznajemy Jarosława Gowina jako szefa Porozumienia

Politycy Porozumienia poinformowali niedawno, że cofnięto rekomendacje do zasiadania w rządzie Mateusza Morawieckiego kilku działaczom, którzy okazali się nielojalni wobec Jarosława Gowina. Co na to Jacek Sasin?

- Mogę mówić przez pryzmat swojego wiceministra, Zbigniewa Gryglasa. Uważam, że jego dymisja byłaby merytorycznie nieuzasadniona. Bardzo dobrze wypełnia swoją funkcję. Takie decyzje powinny zapadać dopiero po tym, gdy sytuacja w Porozumieniu się wyjaśni - powiedział wicepremier.

Polityk powiedział także, że z tego co wie, PiS uznaje, że szefem Porozumienia jest Jarosław Gowin. - Mówimy o tym, że to nasz partner koalicyjny - powiedział.

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin"Dziś łatwiej byłoby przejść na drugą stronę". PiS chce się pozbyć Gowina. Ale nie może

Konflikt w Porozumieniu

Kryzys w Porozumieniu trwa od początku lutego. Adam Bielan ogłosił wówczas, że kadencja Jarosława Gowina na stanowisku prezesa partii skończyła się w kwietniu 2018 r. Powołując się na decyzję sądu koleżeńskiego partii, stwierdził również, że jako szef krajowej konwencji ugrupowania jest zobowiązany do czasowego przejęcia obowiązków prezesa. Nie zgadzają się z tym zwolennicy Jarosława Gowina. Decyzją koleżeńskiego sądu usunęli z partii 10 polityków, w tym Adama Bielana i Kamila Bortniczuka. Zażądali też, by nielojalni wobec Gowina politycy, popierani przez Porozumienie na ministerialne stanowiska w rządzie, poskładali dymisje.

Adam BielanAdam Bielan: Nie zamierzamy przychodzić ze ślusarzami

Więcej o: