Sceny jak z "Misia" na gali Człowieka Wolności. Warchoł: Szarża Daniela Obajtka jak ta pod Somosierrą

Danielowi Obajtkowi przyznano statuetkę Człowieka Wolności tygodnika "Sieci". Podczas uroczystości prezesowi PKN Orlen lukrowali m.in. Elżbieta Witek, Jacek Sasin czy Piotr Gliński. - Szarża Daniela Obajtka w polskim biznesie, jak ta pod Somosierrą, do której odnosił się Napoleon, budzi podziw - mówił z kolei wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Danielowi Obajtkowi przyznania Człowieka Wolności tytułu Człowieka Roku gratulowali poprzedni laureaci statuetki statuetki ufundowanej przez tygodnik "Sieci" - m.in. Piotr Gliński, Jacek Sasin, Elżbieta Witek czy Adam Glapiński. Zapowiadano, że prezesowi PKN gratulacje złoży też Robert Kubica, ale kierowca wyścigowy ostatecznie się nie pojawił. 

 

Swoich gratulacji nie wysłał też Jarosław Kaczyński, choć jego udział także zapowiadano. Zamiast nowego wystąpienia, na samym początku uroczystości wyemitowano wywiad Michała Karnowskiego z Jarosławem Kaczyńskim sprzed ponad dwóch tygodni. Rozmowa była szeroko komentowana m.in. ze względu na superlatywy, w jakich o szefie PKN Orlen wypowiadał się prezes PiS

Kaczyński stwierdził na przykład, że Obajtek jest "nadzieją wszystkich Polaków, którzy chcą dobra naszego narodu". - To jest też pewien wzór dla innych, by sukcesy w różnej skali powtarzać - mówił w wywiadzie prezes PiS. - Sądzę, że kiedyś historycy, jeśli to, co zaczęło się w 2015 r. będzie kontynuowane, będą to nazwisko bardzo często wymieniali jako jedno z najważniejszych.  

Peany na cześć Obajtka

Po wywiadzie głos zabrał Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci". - Wszyscy nasi laureaci, również tegoroczny, idą pod prąd, są atakowani, czasem wyśmiewani, wyszydzani. Nie jest im łatwo, ale takich ludzi właśnie chcemy nagradzać, ludzi, którzy czynią rzeczy nieoczywiste, którzy podejmują się działań często beznadziejnych na wielu polach - mówił Karnowski. 

Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenJarosław Kaczyński zachwala Daniela Obajtka: Ma coś takiego, co daje pan Bóg

Dalej w trakcie gali odsłuchano krótkiego wystąpienia gratulacyjnego Elżbiety Witek. - Moim zdaniem to bardzo zasłużone wyróżnienie. Daniel Obajtek jest człowiekiem czynu, on nie mówi, co zamierza robić, on to po prostu robi. Dzięki jego sprawnej organizacji pracy PKN Orlen staje się konkurencyjną firmą, która, mam nadzieje, będzie z powodzeniem konkurowała z innymi firmami na rynku europejskim - stwierdziła z kolei na gali Elżbieta Witek. Marszałkini Sejmu mówiła także o "trosce o wolność" Obajtka. - Wolność, to także niezależność od innych i działania prezesa Obajtka służą temu, byśmy byli bezpieczni energetycznie, byśmy byli niezależni od innych - mówiła.

Warchoł: Szarża Daniela Obajtka w polskim biznesie, jak ta pod Somosierrą

Laurkę Obajtkowi później wystawili szef NBP Adam Glapiński i Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. - Napoleon Bonaparte mówił, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, jakby znał prezesa Obajtka. Szarża Daniela Obajtka w polskim biznesie, jak ta pod Somosierrą, do której odnosił się Napoleon, budzi podziw - mówił Warchoł. - W trudnym roku, gdy przytłoczyła nas pandemia, pan prezes Daniel Obajtek dał przykład tego, jaką rolę nie tylko w biznesie, ale i w społeczeństwie powinny pełnić spółki z udziałem Skarbu Państwa. Pokazał, na czym polega odpowiedzialność za wspólnotę - dodał.

Zobacz wideo Andrzej Sośnierz o propozycji nowego podatku medialnego

Warchoł mówił, że jest pod wrażeniem "sprawności z jaką od pierwszych dni wybuchu pandemii uruchomił na gigantyczną skalę produkcję płynu dezynfekcyjnego". Dalej Warchoł rozpływał się nad wspieraniem przez Orlen szpitali czy domów opieki społecznej. - Ujmują mnie takie drobne gesty jak darmowa ciepła kawa na Orlenie dla pracowników pogotowia, policji, straży pożarnej - mówił.

Następnie przyznania tytułu Obajtkowi gratulowali Piotr Gliński i Jacek Sasin. - Daniel Obajtek to człowiek z wizją, człowiek, który stworzył plan budowy silnej polskiej gospodarki i ten plan konsekwentnie realizuje. Konsekwencja to jego ważna cecha - mówił Jacek Sasin. 

Daniel Obajtek: Nie ma wolności bez silnego narodowego kapitału

Nagrodę Obajtkowi wręczyli bracia Karnowscy i prezes zarządu Fratrii Romuald Orzeł. - Ta nagroda jest dla mnie bardzo ważna. Ta nagroda nie jest tylko dla mnie, jest dla wszystkich tych, którzy pomagają mi w pracy, których spotkałem na swojej drodze, którzy dali mi możliwość zmiany rzeczywistości. Jest ważną rzeczą mieć możliwość zmiany rzeczywistości, która nas otacza - powiedział laureat. - Próbowano nam wmawiać, że kapitał nie ma narodowości. To były wyłącznie kłamstwa, które miały nas uśpić i spowodować, by szalała dzika prywatyzacja. To była wręcz kradzież majątku narodowego - mówił prezes PKN Orlen. - Nie ma wolności bez silnego narodowego kapitału, dlatego jestem bardzo dumny z tej nagrody. Również o tę wolność można walczyć zdrowym polskim biznesem, który będzie się rozwijał w naszym wspaniałym kraju - podkreślał Obajtek. 

Obajtek Człowiekiem Wolności tygodnika "Sieci"

Tytuł Człowieka Wolności Danielowi Obajtkowi tygodnik "Sieci" przyznał pod koniec ubiegłego roku. - Bez wątpienia był to mocny człowiek roku 2020 - mówił o Obajtku Michał Karnowski. Z kolei Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika, przekonywał na łamach "Sieci", że Obajtek "buduje siłę naszego państwa". 

Redaktorzy tygodnika podkreślili, że "wszyscy dotychczasowi laureaci - prof. Krzysztof Szwagrzyk, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński, Julia Przyłębska, Piotr Gliński oraz Mateusz Morawiecki - pracują na rzecz polskiej wolności". "Ale Polska musi teraz budować coś, co można nazwać architekturą wolności. Daniel Obajtek tę architekturę polskiej wolności tworzy. I za to jest ten tytuł: Człowieka Wolności tygodnika 'Sieci' za rok 2020" - można było przeczytać w "Sieciach".

Więcej o: