Rząd obiecuje kompleksową pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Przyjęto strategię na 10 lat

Niezależne życie, dostępność, edukacja, praca, zdrowie - to niektóre z priorytetów przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Dokument opisuje różnorodne działania zaplanowane na kolejnych 10 lat. Jednym z głównych założeń jest zwiększenie odsetka osób z niepełnosprawnościami, które są aktywne zawodowo.
Zobacz wideo Lubnauer: "Koalicji 276" ma być koalicją posprzątania po PiS-ie

- Musimy pomagać osobom z niepełnosprawnościami, żeby mogły w życiu społecznym i zawodowym funkcjonować jak najpełniej. To podstawowy wyznacznik wiarygodności naszej polityki. Naszym zadaniem jest sprawić, żeby ich codzienność była coraz lepsza - mówił na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował, rząd przyjął dziś Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że wyzwaniem rządu jest dostrzeżenie potrzeb osób niepełnosprawnych i włączenie ich do funkcjonowania w społeczeństwie. Włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe to cel rządowej strategii. 

Rząd chce, by odsetek aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnościami wzrósł z 28 proc. (poziom z 2018 roku) do 45 proc. 

Maląg mówiła, że to ważny rządowy plan, który będzie realizowany przez międzyresortowy zespół. - Wdrożenie ośmiu filarów, na których strategia jest oparta, będzie wyznaczało nasze kolejne działania i modyfikacje. Dzisiaj jest bardzo ważny moment dla środowisk osób z niepełnosprawnością. Przyjęcie przez rząd strategii, to z jednej strony zamknięcie jednego etapu, a z drugiej potężne wyzwania - zaznaczała.

W strategii wskazano obszary priorytetowe, są to: niezależne życie, dostępność, edukacja, praca, warunki życia i ochrona socjalna, zdrowie, budowanie świadomości i koordynacja. Obecnie współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami to nieco ponad 28 procent. Cel rządowej strategii to zwiększenie jej do co najmniej 45 procent za 10 lat.

Strategia ma obejmować 130 różnych działań, w tym wprowadzenie systemowej usługi asystencji osobistej, opracowanie Narodowego Programu Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych, reformę systemu orzekania o niepełnosprawności i systemu wsparcia finansowego. - Strategia obejmuje 130 działań zaplanowanych wraz z konkretnymi wskaźnikami, żebyśmy wiedzieli, czy i kiedy wypełniamy założone cele - powiedział Morawiecki. 

Więcej o: