Sondaż zaufania. Andrzej Duda z najgorszym wynikiem od lat, na samym dole listy Jacek Sasin

Najwięcej Polaków ufa Andrzejowi Dudzie i Mateuszowi Morawieckiemu. Obaj politycy zanotowali jednak najgorsze wyniki od ponad dwóch lat. Wysoko w badaniu znaleźli się Rafał Trzaskowski oraz Szymon Hołownia, który traci do aktualnego premiera zaledwie 0,1 pkt procentowego.

Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem wśród polityków - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie Onetu. Aktualny prezydent nie może mieć jednak powodów do zadowolenia. Zaufanie do niego wynosi obecnie 38,9 proc. i jest najmniejsze od dwóch lat. Wtedy po raz ostatni spadło poniżej poziomu 40 proc. Andrzej Duda mógł liczyć na największe zaufanie badanych w lipcu ubiegłego roku, zaraz po zwycięstwie w wyborach prezydenckich. Prezydentowi ufało wówczas ponad 50 proc. badanych.

Sondaż. Niewielka różnica pomiędzy Morawieckim i Hołownią. Jarosław Kaczyński mocno w dół

Na czele sondażu zaufania do polityków znaleźli się również: Mateusz Morawiecki (37,8 proc.), Szymon Hołownia (37,7 proc.) oraz Rafał Trzaskowski (35,4 proc.). Każdy z polityków zanotował spadek w stosunku do badania przeprowadzonego w styczniu. Zaufanie do Morawieckiego i Hołowni zmniejszyło się odpowiednio o 5,9 i 5,6 pkt procentowego, a do Trzaskowskiego o 0,7 pkt. To najgorszy wynik premiera Morawieckiego od kwietnia 2018 r. (36,5 proc.).

Magdalena Ogórek i Anita Kucharska-Dziedzic w programie 'Minęła 20' w TVP, 15.02.2021.Posłanka Lewicy do Magdaleny Ogórek: Pani wie, jak się zmienia poglądy

Wzrost zaufania zanotował Władysław Kosiniak-Kamysz. Liderowi ludowców ufa 33,5 proc. badanych, czyli o 2,7 pkt procentowego więcej niż w styczniu. W sondażu sprawdzono również poziom zaufania do Donalda Tuska (28,8 proc.), Adama Niedzielskiego (26,7 proc.), Jarosława Kaczyńskiego (24,1 proc.) oraz Tomasza Grodzkiego (21,7 proc).

Największy spadek zaufania spośród wymienionych polityków zaliczył Jarosław Kaczyński. Zaufanie do prezesa PiS-u spadło o 7,6 pkt procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca. To najgorszy wyniki lidera PiS-u od czerwca 2018 r., kiedy zaufanie deklarowało do niego 21,7 proc. respondentów. Jarosław Kaczyński jest również politykiem, wobec którego największa liczba badanych (66,3 proc.) deklaruje brak zaufania.

Prezydent Andrzej DudaProjekt podatku od reklam. "Prezydent zapowiada, że mu się wnikliwie przyjrzy"

Na samym dole sondażu zaufania do polityków znaleźli się Jacek Sasin (16,8 proc.), Borys Budka (18,1 proc.) i Zbigniew Ziobro (19,1 proc.). Budka i Ziobro zyskali w porównaniu do poprzedniego badania odpowiednio o 0,8 i 0,4 pkt procentowego, a Sasin stracił 2,4 pkt. Jacek Sasin jest drugim, zaraz po Jarosławie Kaczyńskim, politykiem w kraju, do którego najwięcej osób deklaruje brak zaufania (61 proc.).

Badanie IBRIS na zlecenie Onetu zostało przeprowadzone od 12 do 13 lutego metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych na reprezentatywnej próbie 1100 osób.

Zobacz wideo Czy Gowin wciąż jest partnerem dla PiSu? Morawiecki: Będziemy dążyć do porozumienia
Więcej o: