Konsulat w Kolonii oburzony makietą z podobizną Kaczyńskiego. Karykatura nawiązywała do wyroku TK

Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do autorów zaprezentowanej w Düsseldorfie makiety karnawałowej nawiązującej do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i orzeczenia TK ws. aborcji. Na ulice niemieckiego miasta wyjechało w poniedziałek łącznie osiem platform z makietami politycznymi.

W Niemczech obowiązuje nadal twardy lockdown i wszystkie imprezy związane z karnawałem zostały odwołane. W tak zwany "Rosenmontag", czyli Różany Poniedziałek, na ulice Düsseldorfu wyjechały tradycyjne kpiarskie makiety przedstawiające podobizny polityków z całego świata. Platformy jechały oddzielnie, a nie we wspólnym korowodzie. Ich trasa była wcześniej tajna, by uniknąć gromadzących się tłumów i nie stworzyć epidemicznego zagrożenia.

Na platformach pojawiły się m.in. karykatury Władimira Putina i Aleksieja Nawalnego, papieża Franciszka, czy Angeli Merkel. Nawiązano także do pandemii koronawirusa i globalnego ocieplenia.

Düsseldorf. Konsulat Generalny RP protestuje przeciwko satyrze

Nie zabrakło też polskiego wątku. Na jednej z mobilnych platform, stanowiących zwykle nieodłączną część tradycyjnych parad ulicznych, umieszczono karykaturę leżącej kobiety z napisem "prawo aborcyjne". Postać, która łudząco przypomina szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, krzyżem wbija w kobietę osinowy kołek. Zobaczyć ją można m.in. na udostępnionych w sieci nagraniach.

Karykatura jest bezpośrednim nawiązaniem do październikowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przerwanie ciąży ze względu na nieodwracalne wady płodu jest niezgodne z konstytucją.

 

Kontrowersyjna makieta, którą stworzył rzeźbiarz Jacques Tilly, wywołała reakcję polskiej dyplomacji. Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu. "Rozumiemy i szanujemy charakter nadreńskiego karnawału, ale nie powinien on ranić uczuć i wartości religijnych, które mają wyjątkowe znaczenie nie tylko dla Polaków, ale i dla wielu ludzi na świecie" - oświadczył.

Zobacz wideo Sośnierz o cofnięciu rekomendacji ministerialnych dla byłych członków Porozumienia
Więcej o: