Ziobro o podatku od reklam: Solidarna Polska kierunkowo jest zwolennikiem zasadniczych zmian

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował różnice zdań w Zjednoczonej Prawicy w sprawie podatku od reklam w mediach. - Ta konkretna propozycja pana premiera była dla nas zaskakująca, bo nie była z nami konsultowana, co do szczegółów - mówił Ziobro w Polskim Radiu. Minister odniósł się też do sytuacji w Porozumieniu Jarosława Gowina.

Polityk Solidarnej Polski ustosunkował się do propozycji wprowadzenia podatku od reklam w mediach, która spotkała się z dużym sprzeciwem wydawców. 10 lutego odbył się protest pod hasłem "Media bez wyboru". Na jeden dzień zamilkły stacje radiowe i telewizyjne - nie nadawano programów, a portale internetowe nie publikowały wiadomości. W akcji uczestniczyło kilkadziesiąt redakcji mediów niepublicznych.

Solidarna Polska kierunkowo jest zwolennikiem zasadniczych zmian na rynku medialnym. Przyjmuje za zasadną ustawę regulującą obszar opodatkowania, zwłaszcza tych wielkich korporacji, które często nie wszystkie płacą podatki

- stwierdził w radiowej Trójce Zbigniew Ziobro.

Zobacz wideo Prof. Godzic: Będziemy mieć Budapeszt nad Wisłą

Napis 'Partyjny bełkot to nie informacje' w PoznaniuNapis "Partyjny bełkot to nie informacje" znów w Poznaniu

- Nie może być tak, że zwykły Polak płaci podatki, a międzynarodowe podmioty unikają w pewien sposób opodatkowania. To wytwarza nierówną sytuację w stosunku do mediów krajowych - dodał.

Minister przyznał, że projekt takiej ustawy był dla jego ugrupowania pewnym zaskoczeniem. - Ta konkretna propozycja pana premiera była dla nas zaskakująca, bo nie była z nami konsultowana, co do szczegółów. W tym tygodniu otrzymamy opinię od naszych ekspertów, która będzie rzutować na nasze stanowisko - dodał Zbigniew Ziobro. Polityk stwierdził, że o szczegółach trzeba jeszcze podyskutować i za wcześnie na jednoznaczną ocenę.

Zbigniew Ziobro o sytuacji w Porozumieniu: Jestem zdziwiony i zaniepokojony

Minister sprawiedliwości skomentował także konflikt o przywództwo w Porozumieniu. - Nie przenosiłbym sporu w Porozumienia na całą Zjednoczoną Prawicę. Jestem zdziwiony i zaniepokojony, że takie procesy miały miejsce nagle i znienacka - ocenił ostatnie konflikty w koalicyjnym ugrupowaniu Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Ziobro. Polityk stwierdził, że jest rozczarowany, iż taka sytuacja ma miejsce. 

W lutym na posiedzeniu prezydium Porozumienia zawieszony został europoseł Adam Bielan. Część polityków partii nie uznała jednak tej decyzji. Adam Bielan i poseł Kamil Bortniczuk zostali następnie wykluczeni z ugrupowania. Powodem miało być "wielokrotne złamanie statutu partii". Bielan i część działaczy Porozumienia stoją na stanowisku, że wykluczenie jest niezgodne ze statutem. Sytuacja ma związek z tym, że kadencja Jarosława Gowina jako szefa Porozumienia skończyła się w kwietniu 2018 roku i od trzech lat formalnie nie jest on prezesem partii. Adam Bielan uważa, że przejął obowiązki prezesa Porozumienia jako szef Konwencji Krajowej partii. 

Większość parlamentarzystów w opublikowanym ostatnio oświadczeniu udzieliła "pełnego poparcia Jarosławowi Gowinowi, jako wybranemu demokratycznie i bez głosów sprzeciwu prezesowi zarządu krajowego naszej partii". 

***

Polski rząd chce obciążyć firmy medialne - działające legalnie, nieuchylające się od opłat i składek - dodatkowym podatkiem od reklam. Argumentuje to zwalczaniem skutków pandemii COVID-19. Rezultatem takiego działania w trudnym czasie pandemii może być likwidacja części medialnych biznesów.

Rolą mediów nie jest walka ze skutkami pandemii - to rola rządu. Naszą rolą jest rzetelne informowanie Obywateli. Nie ma wolnego kraju bez niezależnych mediów. Nie ma wolności bez wolności wyboru. Dlatego walczymy o wielość i różnorodność mediów w Polsce. A przede wszystkim - o prawo wyboru dla Was, naszych Czytelników. Czytaj więcej>>>

Jan GrabiecRzecznik PO: Wkrótce wydamy oficjalne stanowisko partii ws. aborcji

Więcej o: