Minister Dera: "Niedługo może dojść do spotkania Andrzeja Dudy z Joe Bidenem"

Prezydencki minister Andrzej Dera ujawnił, że "trwają rozmowy współpracowników prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski". W jego opinii "niedługo może dojść do bezpośredniego spotkania Joe Bidena i Andrzeja Dudy".

Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP powiedział w Radiu ZET, że w ostatnim czasie doszło do intensyfikacji w rozmowach pomiędzy prezydentami USA i Polski. Dera stwierdził, że coraz więcej wskazuje na to, iż niebawem może dojść do ich spotkania.

Opozycja coraz silniejszaSondaż. Im opozycja bardziej zjednoczona, tym mocniej wygrywa z PiS

Dera o rozmowie Bidena z Dudą: Myślę, że w niedługim czasie dojdzie do bezpośredniego spotkania

Andrzej Dera powiedział, że "w tej chwili trwają rozmowy współpracowników głów obu państw", odpowiadając na pytanie o kontakt ze strony administracji Joe Bidena z Kancelarią Prezydenta RP. - Były rozmowy z kilkoma osobami na ten temat. Myślę tutaj o sekretarzu obrony, o doradcy do spraw bezpieczeństwa. Te rozmowy trwają. Mamy potwierdzenie tych najważniejszych rzeczy dla nas, dla Polaków. Priorytetów, które w Stanach, na szczęście, są niezmienne. Jeżeli Stany Zjednoczone coś postanawiają w kwestiach polityki obronnej, czy priorytetów polityki zagranicznej, to jest to kontynuowane przez kolejną administrację - powiedział.

W dalszej części rozmowy Dera przyznał, że osiągnięte zostało "najistotniejsze" potwierdzenie, dotyczące "stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, kwestii wzmocnienia flanki wschodniej, a także współpracy energetycznej dotyczącej gazu i elektrowni atomowej na przyszłość". - Dla nas to były bardzo ważne i potrzebne rozmowy - podkreślił.

Na pytanie dotyczące bezpośredniej rozmowy Joe Bidena z Andrzejem Dudą, Dera wskazał, że "tak to się odbywa, że prezydenci sobie dzwonią i od razu rozmawiają". - To jest polityka międzynarodowa, tu trzeba przygotować rozmowę zarówno ze strony administracji amerykańskiej, jak i polskiej. Myślę, że w niedługim czasie dojdzie do bezpośredniego spotkania w sytuacji, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych i Polski będą w tym samym miejscu, bądź też właśnie rozmowy telefonicznej - powiedział.

Dera o impeachmencie Trumpa: Wszystko na to wskazywało

W ostatni czwartek szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że odbył rozmowę z amerykańskim sekretarzem obrony gen. Lloydem Austinem. Jej tematem były obustronne deklaracje o zacieśnieniu współpracy w zakresie bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO.

Dera powiedział również, że w tej chwili nie wie, kiedy poznamy nowego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. - Jeszcze nie możemy nic powiedzieć na ten temat - krótko skwitował.

Prezes Jarosław Kaczyński i jego koalicjant Jarosław Gowin w sejmowych ławach. Warszawa, 14 grudnia 2018Kaczyński próbował przejąć Porozumienie? "Próba zwasalizowania Gowina"

Minister w Kancelarii Prezydenta RP odniósł się również do decyzji amerykańskiego Senatu ws. impeachmentu Donalda Trumpa. W sobotę Senat USA uniewinnił Trumpa z zarzutów podżegania tłumu jego zwolenników do ataku na Kapitol. 57 senatorów (w tym 7 Republikanów) głosowało za impeachmentem, a 43 przeciwko. - Wszystko na to wskazywało. W tego typu procedurach decyduje większość. Matematyka tu pokazuje gdzie, kto ma przewagę. Tu nie ma zaskoczenia żadnego - zakończył.

Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]
Więcej o: