Kamil Bortniczuk i Adam Bielan 5 lutego zostali usunięci z Porozumienia Jarosława Gowina przez władze tego ugrupowania. Obaj uznali tę decyzję za nieważną, ponieważ w ich opinii jesienią 2020 roku doszło do niezgodnego ze statutem poszerzenia zarządu partii, a Jarosław Gowin od 2017 roku formalnie nie jest jej prezesem, ponieważ jego trzyletni mandat na stanowisku przewodniczącego nie został przedłużony.
Uznając się za przewodniczącego partii, Bielan zdążył już odwołać ze stanowiska rzeczniczkę prasową Magdalenę Srokę i powołał w jej miejsce posła Włodzimierza Tomaszewskiego.
Jarosław Gowin z kolei wysłał datowany na wtorek (9 lutego) list do członków Porozumienia. W jego treści zawarł apel, aby nie szukać poza partią "możnych politycznych protektorów". Niedługo później, bo 12 lutego, pojawiła się informacja o zawieszeniu w prawach członków partii Michała Cieślaka (ministra w KPRM ds. samorządów), Zbigniewa Gryglasa (wiceministra aktywów państwowych) i Jacka Żalka (wiceministra ds. funduszy i polityki regionalnej), a także Włodzimierza Tomaszewskiego.
O konflikt w szeregach Porozumienia zostali zapytani uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl. Według 21,5 proc. badanych problemy wewnątrz partii doprowadziły do osłabienia pozycji Jarosława Gowina, zaś przeciwnego zdania jest 11 proc. badanych. 19,4 proc. respondentów w ogóle nie słyszało o tym konflikcie, a pozostałe 48,1 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
- Częściej na osłabienie pozycji Jarosława Gowina wskazują mężczyźni (25%), osoby o wykształceniu wyższym (24%) oraz badani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (26%) i osoby z największych miast (32%). Odsetek osób, które wskazują na osłabienie Jarosława Gowina rośnie wraz ze wzrostem wieku - z 13% wśród najmłodszych, do 24% wśród najstarszych - opisuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 10.02-11.02.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.