Porozumienie zawiesiło ośmiu członków. Komentarze: "A potem wyrzucą Porozumienie z Porozumienia"

Piątek okazał się gorącym dniem dla Porozumienia. Prezydium ugrupowania zdecydowało o zawieszeniu ośmiu działaczy, a później partia zadeklarowała, że nie poprze podatku od reklam. Sytuacja w Porozumieniu wywołała falę komentarzy w mediach społecznościowych.

Prezydium Porozumienia Jarosława Gowina zawnioskowało w piątek o usunięcie z partii kolejnych członków.

Chodzi o posła i ministra-członka Rady Ministrów Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych i byłego posła Zbigniewa Gryglasa, posła Włodzimierza Tomaszewskiego (niedawno wyznaczonego przez Adama Bielana na rzecznika Porozumienia), wiceministra funduszy regionalnych i posła Jacka Żalka, radnego Gdańska Karola Rabendy, byłej posłanki Magdaleny Błeńskiej, członka Zarządu Krajowego Pawła Skotarka i byłego posła Andrzeja Walkowiaka.

Tego samego dnia ugrupowanie oficjalnie przedstawiło swoje stanowisko dotyczące podatku od reklam. "Niestety, z rozczarowaniem musimy stwierdzić, że konstrukcja zaprezentowana w omawianym projekcie ustawy nie przyniesie w wyżej wymienionych obszarach pożądanych skutków"- czytamy w oświadczeniu. 

"Porozumienie ma się tak do Porozumienia, jak prawo i sprawiedliwość do PiS" 

"Oświadczenie Porozumienia kończy sprawę haraczu medialnego. Presja ma sens. Gratuluję moim koleżankom i kolegom z wolnych mediów zwycięstwa. Cieszcie się. To wasz sukces. W dodatku rozwibrowaliście koalicję rządzącą. Szacun" - skomentował na Twitterze publicysta i były europoseł Marek Migalski.

"Porozumienie Gowina (13 posłów) mówi, że nie poprze pomysłu podatku od reklamy. Co robi TVP? Nie pokazuje Gowina" - napisała w piątek wczesnym popołudniem Dominika Długosz z "Newsweeka".

"Oczekuję, że w najbliższym czasie panowie Bielan, Gryglas, Żalek, Tomaszewski, Bortniczuk i Cieślak zawieszą, a potem wyrzucą Porozumienie z Porozumienia. Dzięki temu to niewiarygodne, pochodzące z czystej teorii słowo na prawicy nabierze osobliwego znaczenia" - komentował Tomasz Skory z RMF FM.

"Wygląda na to, że porozumienie ma się tak do Porozumienia, jak prawo i sprawiedliwość do PiS" - napisał Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

"Porozumienie Jarosława Gowina Adama Bielana wykluczy teraz Gowina i powoła Żalka oraz Gryglasa na wicerzeczników prasowych" - ironizował Wojciech Szacki z "Polityki".

"Relacja Gowin-Kaczyński zaczyna przypominać leninowski dylemat 'kto kogo'" - stwierdził redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis.

"Czuję, że to nie koniec i Porozumienie Bielana cofnie Gowinowi rekomendację do bycia w rządzie" - napisał Marcin Dobski z "Wprost".

"Muszę przyznać, że niesamowitą drogę przeszedł Pan Zbigniew Gryglas, od wielbiciela KOD-u do wyznawcy Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli jego życie to sinusoida, za moment dołączy do Strajku Kobiet" - ironizował Janusz Schwertner z Onetu.

"Jarosław Gowin pokazuje, że jego łagodny wizerunek, to tylko wizerunek. Tak skutecznie wycina wewnętrzną opozycję, że za chwilę zostanie mu tylko Sośnierz, Wypij i Maksymowicz. O ile wcześniej nie ulegną pokusom i nie uciekną mu do PO i PSL" - napisał Samuel Pereira z portalu tvp.info.

"Twitterowa twórczość pana Andrzeja Dudy przeżywa właśnie drugą młodość" - napisał europoseł Marek Belka, cytując wpis z 2013 r. "Jak się Gowin nie odwinie, to już chyba po Gowinie".

Zobacz wideo Prof. Godzic: Będziemy mieć Budapeszt nad Wisłą
Więcej o: