Donald Tusk o proteście mediów. "Niektórzy wciąż 'obiektywnie' komentują umieranie demokracji"
W środę rozpoczął się protest mediów w Polsce. Czytelnicy i telewidzowie korzystający z portali i kanałów telewizyjnych nie mieli dostępu do swoich ulubionych treści. Zamiast tego natrafili na komunikat, ostrzegający przed planowanym przez rząd podatkiem od reklam. Rząd argumentuje wprowadzenie dodatkowej daniny walką ze skutkami pandemii koronawirusa.
Donald Tusk reaguje na protest mediów. "Niektórzy wciąż 'obiektywnie' komentują"
Do protestu największych grup medialnych w Polsce odniósł się Donald Tusk, były polski premier i obecny przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. "Niektórzy wciąż 'obiektywnie' komentują umieranie demokracji, zamiast stanąć po jej stronie" - napisał Twitterze.
Były premier zwrócił w ten sposób uwagę na to, że do protestu mediów nie dołączyła Telewizja Publiczna ani inne państwowe media. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" oraz stały komentator Telewizji Publicznej, stwierdził na antenie TVP Info, że protest mediów ma na celu "zadusić wydawców, którzy mają inne zdanie" i jest skierowany przeciwko wolności słowa.
"Media bez wyboru". List otwarty do władz RP
Największe grupy medialne w Polsce skierowały list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych. "Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego 'składką', wprowadzaną pod pretekstem COVID-19" - podkreślono w liście.
"Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.)".
W liście nazwano planowaną daninę "haraczem", który uderza w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media. Sygnatariusze listu dodali, że media zdecydowanie sprzeciwiają się używaniu epidemii jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów, które przetrwa epidemię COVID-19.
-
Prokuratorzy szukają spółek Giertycha. Właścicielowi Zatoki Sztuki zaproponowali "sześćdziesiątkę"
-
Gdzie mieszkają Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Borys Budka? Sąd Okręgowy udostępnia adresy
-
"Wiadomości" TVP miały przeprosić dziennikarza TVN. Wydanie zaczęło się 4 minuty przed 19.30
-
Nieoficjalnie: Lockdown możliwy również w woj. pomorskim. O 14 konferencja Niedzielskiego
-
Nowe obostrzenia w województwie pomorskim. "Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku"
- Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
- Kobieta wchodzi na klatkę, tuż za nią mężczyzna. To nagranie ma pomóc w złapaniu sprawcy napadów
- To miało być zwykłe otwarcie drogi. Premierowi przeszkodzili rolnicy. "Zobaczył nas i uciekł"
- Prof. Matyja o ewentualnym proteście lekarzy: Nigdy nie odeszliśmy i nie odejdziemy od łóżek
- Pogoda na weekend 6-7 marca. Będzie chłodno i pochmurnie. Spadnie śnieg