"Media bez wyboru". Portale wyłączyły swoje strony, telewizje zawiesiły nadawanie. Tak może wyglądać Polska

Cisza. Telewizja bez seriali, programów i informacji. Radio bez muzyki. Portale bez tekstów. Wszędzie ten sam komunikat: media bez wyboru. Tak przez całą środę wyglądały niezależne media. Tak mogłaby wyglądać Polska rzeczywistość bez dotychczasowego pluralizmu.

Polski rząd chce obciążyć firmy medialne - działające legalnie, nieuchylające się od opłat i składek - dodatkowym podatkiem od reklam. Argumentuje to zwalczaniem skutków pandemii COVID-19. Rezultatem takiego działania w trudnym czasie pandemii może być likwidacja części medialnych biznesów.

Rolą mediów nie jest walka ze skutkami pandemii - to rola rządu. Naszą rolą jest rzetelne informowanie Obywateli. Nie ma wolnego kraju bez niezależnych mediów. Nie ma wolności bez wolności wyboru. Dlatego walczymy o wielość i różnorodność mediów w Polsce. A przede wszystkim - o prawo wyboru dla Was, naszych Czytelników. 

Madeleine Albright wspiera polskie media. Madeleine Albright wspiera polskie media. "To atak na demokrację"

"Media bez wyboru". Na znak protestu największe portale wyłączyły swoje strony

W środę ruszyła akcja "Media bez wyboru". W reakcji na zapowiedź wprowadzenia nowego prawa niezależne media wystosowały list otwarty do rządzących oraz przedstawicieli wszystkich sił politycznych. Można przeczytać go w tym artykule >>. Podpisało się pod nim łącznie kilkadziesiąt firm medialnych, redakcji ogólnopolskich i lokalnych portali, kanałów telewizyjnych i dzienników. 

List nie był jednak jedyną formą wyrażenia obaw i sprzeciwu wobec zamiarów rządzących. W środę największe portale internetowe w Polsce wyłączyły swoje strony, zamieszczając na nich wyłącznie komunikat o akcji "Media bez wyboru". Tak, by unaocznić, jak w praktyce mógłby wyglądać brak pluralizmu na rynku mediów. Poniżej kilka przykładów:

>>>Gazeta.pl, TOK FM, Wyborcza.pl

'Media bez wyboru', Gazeta.pl, TOK FM, Wyborcza.pl'Media bez wyboru', Gazeta.pl, TOK FM, Wyborcza.pl Gazeta.pl, TOK FM, Wyborcza.pl

>>>Onet

'Media bez wyboru''Media bez wyboru' Onet

>>>Interia

'Media bez wyboru''Media bez wyboru' Interia

>>>Radiozet.pl

'Media bez wyboru''Media bez wyboru' Radio Zet

>>>Rmf24.pl

'Media bez wyboru''Media bez wyboru' RMF FM

"Media bez wyboru". Telewizje i rozgłośnie radiowe zawiesiły nadawanie. O akcji informują pierwsze strony dzienników

W ramach akcji "Media bez wyboru" nadawanie zawiesiły kanały dwóch największych prywatnych telewizji w Polsce: TVN oraz Polsatu. Ramówkę zmieniły też największe rozgłośnie radiowe (m.in. Radio Zet, RMF FM, Eska i TOK FM), w których można usłyszeć jedynie komunikaty o proteście lub muzykę. 

Informacje o akcji "Media bez wyboru" pojawiły się na pierwszych stronach ogólnopolskich i regionalnych dzienników, w tym "Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Faktu", "Super Expressu", "Gazety Pomorskiej" czy "Dziennika Łódzkiego". 

Zobacz wideo Kobiety wyszły na ulice. "To doświadczenie formacyjne dla pokolenia"
Więcej o: