CBOS: Dwukrotnie wzrósł odsetek młodych Polaków o poglądach lewicowych. Historyczny wynik [SONDAŻ]

Odsetek młodych Polaków o poglądach lewicowych poglądach w 2020 wzrósł dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku i osiągnął aż 30 procent - wynika z najnowszego sondażu CBOS. To pierwszy tak wysoki wynik w historii.

Z sondażu CBOS wynika, że najwięcej młodzieży od 1990 roku uznaje się za przedstawicieli poglądów lewicowych. Aż 30 proc. badanych twierdzi, że bliżej im do lewej niż prawej strony sceny politycznej.

W 2020 roku odsetek młodych Polaków (18-24 lata) o poglądach lewicowych wzrósł w stosunku do poprzedniego roku niemal dwukrotnie, osiągając najwyższy poziom w historii naszych badań (30 proc.). Po raz pierwszy od niemal 20 lat lewicowe sympatie przeważały w tej grupie nad prawicowymi

- czytamy w omówieniu wyników sondażu przez CBOS.

Zobacz wideo Zandberg: Odgrzewanie kotleta jednej listy najlepiej służy PiS-owi

Coraz więcej lewicowej młodzieży w Polsce

CBOS podaje, jak wyniki zmieniały się przez lata. W 1991 roku odsetek osób w wieku 18-24 lata deklarujących lewicowe poglądy zmniejszył się niemal dwukrotnie - z 29 proc. do 14 proc.  W latach 1994-1998 prym w sondażach u młodzieży wiodła prawica. Największe poparcie prawej części sceny politycznej młodzież deklarowała w 2015 roku, było to aż 32 proc.

Od początku badań CBOS w tym zakresie, dużą popularnością cieszyły się poglądy centrowe, które w ostatnich latach zaczęły ustępować bardziej wyraźnemu podziałowi na prawicę i lewicę. Od 2019 roku znacząco zmalał również odsetek osób o nieokreślonych poglądach politycznych. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało w 2020 roku zaledwie 17 proc. ankietowanych.

Najbliższe wybory ogólnopolskie

Najbliższe planowane powszechne wybory ogólnopolskie odbędą się w 2023 roku. Będą to wybory samorządowe i parlamentarne - czynne prawo wyborcze uzyskają osoby urodzone w 2005 roku. Najmłodsi wyborcy będą więc już urodzeni w czasach, gdy Polska była już członkiem Unii Europejskiej.

Uciekli z Czeczenii, bo byli torturowani. Para gejów została zatrzymana (zdjęcie ilustracyjne)Czeczeńskie służby porwały w Rosji parę gejów. Odmawiają adwokatom kontaktu

Więcej o: