Andrzej Duda został zaprzysiężony pół roku temu. W tym czasie złożył tylko jeden projekt ustawy

Podczas pierwszego półrocza drugiej kadencji Andrzej Duda złożył tylko jeden projekt ustawy, a ten i tak trafił do sejmowej zamrażarki. W czasie kampanii wyborczej prezydent znacznie chętniej korzystał z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej.

Andrzej Duda został zaprzysiężony na prezydenta 6 sierpnia 2020 roku. Od początku jego drugiej kadencji minęło już pół roku. Co w tym czasie udało mu się wypracować? "Fakt" pisze, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Andrzej Duda skorzystał z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej tylko raz. Co więcej, prezydencki projekt ustawy trafił do sejmowej zamrażarki.

Andrzej Duda chciał zawęzić interpretację wyroku TK ws. aborcji. Nie wyszło

Jedyny projekt ustawy, jaki Andrzej Duda złożył w Sejmie w czasie pierwszego półrocza swojej drugiej kadencji, dotyczył aborcji. Była to reakcja na wyrok Trybunały Konstytucyjnego i masowe protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego. Prezydencki projekt ustawy miał zawęzić interpretację wyroku TK i pozwolić na przerywanie ciąży z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Pomysł ten miał uspokoić nastroje społeczne. Projekt nie cieszył się jednak dużym poparciem wśród polityków Zjednoczonej Prawicy, a Sejm nie rozpoczął nad nim prac. Kilka miesięcy później opublikowano zamordystyczny wyrok TK, a prawo aborcyjne w Polsce zostało znacząco zaostrzone.

"Fakt" wspomina także projekty ustaw, które prezydent złożył w Sejmie podczas trwającej kampanii wyborczej. W czasie, kiedy starał się o reelekcję, Andrzej Duda znacznie chętniej korzystał z inicjatywy ustawodawczej. W tym czasie złożył m.in. projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym i projekt ustawy zakładający większe wsparcie dla osób bezrobotnych. 

Zobacz wideo Legalna aborcja z uwagi na zdrowie psychiczne matki? "Może być niewielu, którzy podejmą odważną decyzję"
Więcej o: