Sondaż. PiS traci większość w Sejmie, Konfederacja nie pomoże. Wzrost poparcia dla Polski 2050

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, PiS nie mógłby liczyć na większość mandatów w Sejmie - tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Badanie wskazuje, że do Sejmu dostałoby się łącznie sześć partii.

W stosunku do poprzedniego sondażu przeprowadzonego w połowie stycznia nieznaczny spadek notowań zaliczyło Prawo i Sprawiedliwość (- 1 pkt proc.) i Koalicja Obywatelska (- 1 pkt proc.). Duży wzrost poparcia, bo prawie o 6 punktów proc. odnotowała za to Polska 2050 Szymona Hołowni. Zmniejszył się również odsetek niezdecydowanych wyborców, który spadł z 14,3 do 12 punktów procentowych.

W Sejmie łącznie sześć partii. Przewaga opozycji nad PiS [SONDAŻ]

Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że do Sejmu weszłoby sześć partii: PiS, KO, Polska 2050, Lewica, Konfederacja oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Największym poparciem wśród partii politycznych niezmiennie cieszy się PiS, chociaż jego notowania spadły o 1 punkt procentowy.

Borys BudkaBorys Budka o aborcji: Do kompromisu aborcyjnego nie ma powrotu

Gdyby wybory parlamentarne odbyłyby się w minioną niedzielę, PiS uzyskałby 32 proc. głosów, KO 19 proc., Polska 2050 18 proc., Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem) 8 proc., Konfederacja 6 proc., a PSL 5 proc. głosów.

Taki wynik oznacza, że partie opozycyjne (nie licząc Konfederacji) miałby wyraźną przewagę nad obozem Zjednoczonej Prawicy. Opozycja miałby większą ilość głosów w Sejmie, chociaż metoda d'Hondta przy rozdzielaniu mandatów premiuje zwycięzców. PiS nie miałby większości w Sejmie również w razie zawarcia koalicji z Konfederacją.

Sondaż. Polska 2050 ze wzrostem poparcia

Istotną zmianą w stosunku do poprzedniego sondażu jest zmniejszenie się różnicy pomiędzy KO i ugrupowaniem Polska 2050 Szymona Hołowni. Różnica pomiędzy nimi wynosi zaledwie 1 punkt procentowych. Jeszcze miesiąc temu było to aż 8 punktów procentowych na korzyść KO. IBRiS zwraca uwagę na to, że co prawda obserwujemy wzrost notowań ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, ale jego dynamika się zatrzymała. Zatrzymanie wzrostu może być związane z transferem Joanny Muchy do Polski 2050. Duża część wyborców Polski 2050 pochodzie z grupy "niezdecydowanych", która nieprzychylnie patrzy na transfery z istniejących partii politycznych.

Zniszczenia po pożarze w hotelu w Solcu-ZdrojuCzytelnik Onetu twierdzi, że widział Pawłowicz w hotelu. Pytamy SOP

Badanie preferencji wyborczych zostało przeprowadzone przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Sondaż metodą CATI przeprowadzono w dniach od 5 do 6 lutego 2021 r. na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów.

Zobacz wideo Morawiecki: W połowie lutego otwieramy hotele, kina i teatry
Więcej o: