Borys Budka o "aborcji na życzenie": Nie jest OK, ale nie mam prawa narzucać stanowiska

Borys Budka w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wykluczył możliwość powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego. - Ale nie mam prawa, nawet jako szef największej partii opozycyjnej, narzucać swojego stanowiska komukolwiek w tego typu sprawach - podkreślił szef Koalicji Obywatelskiej.

Dziennikarz "Rzeczpospolitej" w rozmowie z Borysem Budką zwrócił uwagę, że podczas sobotniej konferencji z Rafałem Trzaskowskim nie został poruszony m.in. temat praw kobiet i aborcji.

Borys Budka o aborcji: Nie ma powrotu do kompromisu

- W sprawie praw kobiet, również w kwestii ochrony ich zdrowia i życia, i prawa wyboru, w najbliższym czasie PO przedstawi konkretne propozycje. Do kompromisu aborcyjnego nie ma powrotu - zapewnił Budka. - Nowa umowa społeczna dotycząca prawa aborcyjnego, powinna być oparta na decyzji kobiety. Osobiście jestem jednak przeciwnikiem "aborcji na życzenie" - dodał. 

Szef KO podkreślił, że dla niego "aborcja na życzenie nie jest OK". - Ale nie mam prawa, nawet jako szef największej partii opozycyjnej, narzucać swojego stanowiska komukolwiek w tego typu sprawach - podkreślił.

Zobacz wideo Legalna aborcja z uwagi na zdrowie psychiczne matki? "Może być niewielu, którzy podejmą odważną decyzję"

Budka i Trzaskowski proponują "Koalicję 276"

W sobotę liderzy Platformy Obywatelskiej przedstawili nowe postulaty programowe. Ugrupowanie chce między innymi zwiększenia przejrzystości życia publicznego i powrotu rozdziału stanowiska Prokuratora Generalnego od stanowiska ministra sprawiedliwości. Platforma Obywatelska proponuje również zwiększenie wydatków na oświatę, służbę zdrowia i ochronę środowiska.

Przewodniczący Budka zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie dążyło do zmian w Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ta ostatnia nie miałaby być wybierana przez posłów.

PO chce również zakazu pracy w spółkach skarbu państwa dla posłów, senatorów i ministrów. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił o potrzebie decentralizacji władzy oraz wprowadzenie systemu rozliczania polityków. 

Strajk KobietWysokie poparcie dla ulicznych protestów Strajku Kobiet [SONDAŻ]

Podczas prezentacji postulatów programowych przewodniczący PO zaproponował również utworzenie koalicji partii opozycyjnych, która większością 276 głosów w Sejmie, mogłaby odrzucać każde weto prezydenta. Dodał również, że jego ugrupowanie prowadzi rozmowy w sprawie przedterminowych wyborów, które mogłyby doprowadzić do zwycięstwa obecnych partii opozycyjnych.

Wśród przedstawionych postulatów znalazła się także propozycja likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienie go odpisem podatkowym na kościół, jak również plan likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego oraz stacji TVP Info.

Więcej o: