Adam Bielan zawieszony w prawach członka Porozumienia. Bortniczuk: Jest prawnie bezskuteczne

Europoseł Adam Bielan, wiceprezes Porozumienia Arkadiusz Urban i zastępca sekretarza generalnego Marcel Klinowski zostali zawieszeni w prawach członka ugrupowania - podają portale rmf24.pl i Interia.pl. Powodem miało być wielokrotne łamanie przez polityków statutu partii.

Decyzja o zawieszeniu polityków zapadła podczas czwartkowego posiedzenia władz Porozumienia. Jak podaje RMF FM, za zawieszeniem Adama Bielana zagłosowało 24 członków partii, a dwóch było przeciw.

"Wielu członków (w tym ja) odmówiło udziału w głosowaniu, ponieważ nie zapewniono jego tajności, a prezydium obradowało w niezgodnym ze statutem składzie" - skomentował na Twitterze poseł Porozumienia i były rzecznik tej partii Kamil Bortniczuk. Jak dodał, "jest pewny w 200 procentach, że zawieszenie Adama Bielana jest prawnie bezskuteczne".

Podobne stanowisko opublikowała wiceprezeska Porozumienia i była posłanka Magdalena Błeńska.

"Dzisiejsze spotkanie prezydium odbyło się w bezprawnym składzie, a wszelkie głosowania były niezgodne ze statutem, czyli nielegalne - wielu członków prezydium odmówiło głosowania, w tym ja i inni wiceprezesi partii. Zawieszenie Adama Bielana jest bezprawne i nieskuteczne" - zaznaczyła. Adam Bielan nie skomentował na razie decyzji o zawieszeniu, udostępnił jedynie wpis Kamila Bortniczuka.

Adam Bielan zawieszony w prawach członka Porozumienia

Adam Bielan jest obecnie europarlamentarzystą, w latach 1997-2004 był posłem na Sejm RP, następnie od 2004 do 2014 r. europosłem, a od 2015 do 2019 r. senatorem i wicemarszałkiem Senatu. W 2014 r. przystąpił do Polski Razem Jarosława Gowina, wcześniej - w latach 2002-2010 r. - był politykiem Prawa i Sprawiedliwości.

Pozostali zawieszeni politycy to Arkadiusz Urban (były sekretarz generalny ZChN, biznesmen, od 2017 r. wiceprezes Porozumienia) oraz Marcel Klinowski (z-ca sekretarza generalnego Porozumienia, członek Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego).

Zobacz wideo Bodnar: Moim zdaniem Polska łamie prawa człowieka ws. aborcji
Więcej o: