Protesty po wyroku w sprawie aborcji nie szkodzą PiS? Poparcie wciąż wysokie [SONDAŻ]

Z najnowszego badania dla "Super Expressu" wynika, że partii rządzącej nie zaszkodziły protesty w sprawie aborcji. Prawo i Sprawiedliwość ma ponad 40 proc. poparcia.

PiS zanotowało dokładnie 41,42 proc. w sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu". Druga jest Koalicja Obywatelska (23,21 proc.). Kolejne miejsca zajmują: Polska 2050 Szymona Hołowni (15,25 proc.), Nowa Lewica (9,73 proc.) i Konfederacja (5,64 proc.). Poza Sejmem według sondażu znalazłoby się PSL z wynikiem 3,59 proc.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska: Przez ten Sejm żadna ustawa pomagająca kobiecie nie przejdzie

- Być może umiarkowanych wyborców zraził wulgarny radykalizm liderek Strajku Kobiet. Polacy nie lubią chamstwa w polityce. A po drugie, dla większości Polaków pandemia i jej skutki są dziś najważniejsze - skomentował w "Super Expressie" wyniki sondażu prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW. 

Badanie zostało przeprowadzone 1 lutego na próbie 1081 osób.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego i protesty

22 października TK orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. W środę 27 stycznia wyrok ten został opublikowany w Dzienniku Ustaw i zaczął formalnie obowiązywać. Po ogłoszeniu wyroku w październiku na ulicach polskich miast przez wiele dni protestowały tysiące osób. Do manifestacji doszło także po jego opublikowaniu. 

Więcej o: