Soloch i Szczerski rozmawiali przez telefon z doradcą Bidena. "Wbrew pozorom idziemy w tym samym kierunku"

"Mamy wspólne stanowisko w kluczowych aspektach bezpieczeństwa, Trójmorza i polityki wschodniej" - ogłosił na Twitterze prezydencki minister Krzysztof Szczerski po telefonicznej rozmowie z Jakiem Sullivanem, doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Joe Bidena. W rozmowie uczestniczył także szef BBN Paweł Soloch. Sporo miejsca urzędnicy poświęcili na dyskusję o transformacji energetycznej.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz minister Krzysztof Szczerski, odpowiadający w Kancelarii Prezydenta za sprawy międzynarodowe, rozmawiali telefonicznie z doradcą do spraw bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych Jakiem Sullivanem.

Paweł Soloch powiedział w TVP Info, że głównym tematem rozmowy była polsko-amerykańska współpraca oraz przyszłość relacji transatlantyckich. Zaznaczył, że doradca Joe Bidena potwierdził amerykańskie zaangażowanie we współpracę wojskową, zarówno w kontekście współpracy żołnierzy jak i kooperacji w zakresie modernizacji polskiego wojska oraz współpracy w ramach NATO.

Krzysztof Szczerski: Wbrew pozorom idziemy w tym samym kierunku

Minister Krzysztof Szczerski we wcześniejszym wpisie na Twitterze podkreślił, że "była to pierwsza okazja do omówienia współpracy polsko-amerykańskiej na tak wysokim szczeblu po zmianie w Waszyngtonie", czyli objęciu urzędu prezydenta przez Joe Bidena. "Mamy wspólne stanowisko w kluczowych aspektach bezpieczeństwa, Trójmorza i polityki wschodniej"- napisał Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister dodał w TVP Info, że jednym z tematów była także "współpraca energetyczna w kontekście klimatu". - Nowa administracja amerykańska jest bardzo nastawiona na transformację energetyczną. Jest tu pole do współpracy - stwierdził. Zaznaczył jednocześnie, że "wbrew pozorom idziemy w tym samym kierunku, różnymi ścieżkami, w różnym tempie". - Ale mamy szansę, żeby zbudować wokół tego nowe partnerstwo - zapowiedział. Wyjaśnił, że chodzi nie tylko m.in. o uniezależnienie się od rosyjskich dostaw, ale również o rozwój "zielonej energii".

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o ruchu Trzaskowskiego: To coś innego niż partia polityczna
Więcej o: