Prof. Magdalena Środa: Będzie coraz więcej przypadków niejawnego dzieciobójstwa

- W jakimś niewiarygodnym tempie cofamy się do XVIII wieku - powiedziała prof. Magdalena Środa, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Naukowczyni uważa, że po zaostrzeniu prawa aborcyjnego będzie dochodzić w Polsce do coraz większej liczby przypadków niejawnego dzieciobójstwa.
Zobacz wideo Kidawa-Błońska: Przez ten Sejm żadna ustawa pomagająca kobiecie nie przejdzie

Etyczka i filozofka prof. Magdalena Środa była gościem Radia ZET. Komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zaostrza prawo aborcyjne w Polsce, nakreśliła czarny scenariusz. 

- Polki będą się bały zachodzić w ciążę. To tak, jakby się pani skazywała na potencjalne tortury. Jestem prawie przekonana, że w Polsce będzie coraz więcej przypadków niejawnego dzieciobójstwa, bo kobiety nie będą zgłaszały niechcianej ciąży. Będą sobie radziły tak, jak w wieku XVIII czy XIX - powiedziała prof. Środa. Stwierdziła też, że rzeczywistość, w jakiej żyjemy, jest "mroczna".

- W jakimś niewiarygodnym tempie cofamy się do XVIII wieku, kiedy kobiety były traktowane jak niepełnosprawne, niezdolne do odpowiedzialności, obciążone histerią -  skomentowała gościni Radia ZET. 

Strajk KobietKolejne protesty Strajku Kobiet. "Konstytucja to nie katecheza", "won"

Aborcyjne podziemie i turystyka. Prof. Środa: Wytworzy się podział klasowy

Zdaniem prof. Środy w Polsce może zacząć funkcjonować intensywna turystyka zagraniczna, dzięki której Polki będą kontrolować urodzenia. Stwierdziła także, że może rozwinąć się podziemie aborcyjne. Filozofka przewiduje, że kobiety będą przerywać ciąże na różne sposoby, w zależności od zasobności portfela. 

- Jestem teraz na wsi. Żadna z tych pań, które mają dwójkę, trójkę czy czwórkę dzieci, nie wyjedzie stąd za granicę. Trzeba mieć pieniądze, inicjatywę. Pewnie będzie bardzo wzmocniona "pomoc" przez internet, ale wytworzy się podział klasowy - powiedziała prof. Magdalena Środa.

Badaczka była dopytywana o uzasadnienie wyroku Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

- Pomyślałam sobie, że tego nie mógł pisać prawnik. To ktoś, kto nie czytał konstytucji i nie widzi, że kobieta ma prawa, jest pełnym bytem. Trudno mi powiedzieć, czy to naprawdę napisał Trybunał czy dyrektor Rydzyk. Nie wiem. Wiadomo, że żyjemy dziś w kraju autorytarnym - stwierdziła prof. Środa.

Poseł Marek RutkaPoseł domaga się dopłaty z 500+ za okres, gdy jego córka była "dzieckiem poczętym"

Więcej o: