Jak Solidarna Polska chce pomóc kobietom z wadami letalnymi płodu? "Osobny pokój, możliwość wypłakania się"

W ubiegłym tygodniu Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, która ma zagwarantować odpowiednią pomoc dla kobiet w ciąży, u których wykryto letalne wady płodu. Wciąż nie wiadomo, co dokładnie znajduje się w dokumencie, ale o kilku szczegółach opowiedziała rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Agnieszka Borowska. - [Kobieta - red.] będzie miała na przykład osobny pokój, możliwość wypłakania się, możliwość spotkania z psychologiem - powiedziała w rozmowie z TVN24.

28 stycznia, a więc dzień po tym, jak w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, Solidarna Polska ogłosiła, że przygotowała projekt rozwiązań pomocowych dla kobiet w ciąży, w której wystąpiły ciężkie wady płodu. Poinformował o tym na Twitterze wiceszef partii, a jednocześnie minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Wójcik. Tego samego dnia polityk przekazał projekt premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i wicepremierom Jarosławowi Kaczyńskiemu i Jarosławowi Gowinowi.

Solidarna Polska przygotowała projekt pomocowy dla kobiet w ciąży. Otrzymali go Kaczyński i Gowin

Wiceszef Solidarnej Polski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyraził nadzieję, że przedstawione rozwiązania uzyskają poparcie w Zjednoczonej Prawicy. "Będziemy przekonywać naszych koalicjantów do tych propozycji. Myślę, że to jest dobry projekt. Zakłada on wsparcie systemowe" - dodał minister.

Polska Agencja Prasowa nieoficjalnie ustaliła, że projekt porusza m.in. kwestię hospicjów perinatalnych, o których wsparcie od kilku miesięcy zabiegają posłowie Zjednoczonej Prawicy. Hospicjum perinatalne to miejsca medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia dla rodziców dzieci, które z powodu wad wrodzonych mogą umrzeć podczas porodu lub w niedługim czasie po nim.

Strajk Kobiet po publikacji wyroku TK ws. aborcji. (Kraków, 27.01)Publikacja wyroku TK ws. aborcji. Prawica szykuje ustawę o pomocy dla kobiet

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Wójcik dodał natomiast, że projekt zaprezentowany przez Solidarną Polskę jest "niezależny od tego, czy obowiązują trzy przesłanki [do legalnej terminacji ciąży - red.] czy dwie przesłanki". 

Co znalazło się w projekcie Solidarnej Polski? Dla kobiety z wadą letalną płodu przygotowany zostanie "pokój na wypłakanie się"

O szczegóły projektu TVN24 zapytał rzeczniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości. Na jaką pomoc - według jego pomysłodawców - może liczyć kobieta, u której wykryto śmiertelne wady płodu?

- Będzie miała na przykład osobny pokój, możliwość wypłakania się, możliwość spotkania z psychologiem, specjalne konsylium lekarskie, specjalną opiekę, wskazanie co dalej - odpowiedziała Agnieszka Borowska.

Jak zauważa Dawid Rydzek, dziennikarz TVN24, propozycje przedstawione przez partię Zbigniewa Ziobry nie mają w żaden sposób wpłynąć na kształt prawa aborcyjnego, które niedawno zostało zmienione przez decyzję sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

22 października TK orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. W środę 27 stycznia wyrok ten został opublikowany w Dzienniku Ustaw i zaczął formalnie obowiązywać. Przypomnijmy, że październiku TK orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. 

Zobacz wideo "Dla władzy nie ma takiego podmiotu jak kobieta w ciąży"
Więcej o: