Po wyroku TK Müller zapowiada debatę w parlamencie. "Tylko i wyłącznie w ramach przepisów wynikających z konstytucji"

Mimo że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji został opublikowany, rząd wciąż nie zaproponował realnego wsparcia dla rodziców chorych dzieci. - To jest sytuacja, w której należy podjąć debatę wokół tego obszaru, natomiast tylko i wyłącznie w ramach przepisów wynikających z konstytucji - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. W środę 27 stycznia wyrok ten został opublikowany w Dzienniku Ustaw.  "Dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka - człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia" - napisał TK w uzasadnieniu swojego stanowiska.

Wyrok TK. "Czeka nas wszystkich w parlamencie"

We wtorek na antenie TVN24 na temat wyroku TK mówił rzecznik rządu. - Czekaliśmy na uzasadnienie wyroku, żeby wiedzieć w jakich ramach normatywnych w ogóle możemy się mieścić. W tej chwili to jest bardziej klarowne i czeka nas wszystkich w parlamencie zapewne debata w tym obszarze, aczkolwiek decyzji, w którym kierunku pójść, jeśli chodzi o regulacje w tym obszarze na ten moment nie ma - powiedział Piotr Müller. Prowadzący rozmowę Konrad Piasecki zapytał, gdzie są rządowe regulacje, które miały wejść w życie natychmiast po tym, jak wyrok TK zostanie ogłoszony. - Zmarnowaliście ten czas - podkreślił dziennikarz TVN24. - Jest kilka projektów, jest projekt prezydencki, chyba też projekty liberalizujące przepisy w tym zakresie - one są niezgodne z konstytucją, więc siłą rzeczy nie można ich wprowadzić. Natomiast, tak jak powiedziałem, w tej chwili nie ma żadnych decyzji, żeby w jakimkolwiek kierunku iść, jeśli chodzi zmiany przepisów aborcyjnych. Na ten moment są dwie przesłanki, które są możliwe do zastosowania, tzn. zagrożenie zdrowia i życia matki oraz przesłanki związane z czynem zabronionym, czyli m.in. gwałtem. W tych dwóch obszarach, jeśli oczywiście występują te przesłanki, jest możliwe dokonanie aborcji w Polsce - powiedział Müller.

Konrad Piasecki zaznaczył, że w Polsce aktualnie mamy sytuację, w której kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży ze śmiertelnie chorym dzieckiem i nie ma możliwości podjęcia żadnej decyzji. - To jest sytuacja, w której należy podjąć debatę wokół tego obszaru, natomiast tylko i wyłącznie w ramach przepisów wynikających z konstytucji. Jeżeli konstytucja mówi wprost o prawnej ochronie życia, to daje jasno określone przesłanki w uzasadnieniu Trybunału Konstytucyjnego, kiedy ustawodawca może te kwestie regulować - stwierdził rzecznik rządu.

"Musimy zmienić to, co działo się do tej pory"

Od połowy listopada międzyresortowy zespół pracuje nad zmianami programu "Za życiem". - Uwzględnimy sytuację kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji - powiedział w RMF FM Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych. - Jak się mówi, chcemy, żeby te dzieci się rodziły, to musimy zmienić to, co działo się do tej pory, czyli, że niepełnosprawność oznacza wykluczenie rodzica oraz obniżenie standardu materialnego do granic ubóstwa - podkreślił, nie mówiąc jednak, kiedy znane będą efekty tych prac.

Zobacz wideo Biejat: Nie ma innego wyjścia niż liberalizacja aborcji
Więcej o: