Spada poparcie dla PiS i KO. Ruch Hołowni prawie dogania Koalicję Obywatelską [SONDAŻ]

PiS pomimo spadku poparcia utrzymuje się na pierwszym miejscu w nowym sondażu. Do przetasowania może dochodzić jednak w dalszej części stawki. Koalicja Obywatelska traci, wrasta zaś liczba głosujących na Polskę 2050 Szymona Hołowni i oba ugrupowania dzieli tylko kilka punktów.
Zobacz wideo Biejat: Nie ma innego wyjścia niż liberalizacja aborcji

Gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne, wygrałoby je PiS z poparciem 31,1 proc. - wynika z nowego sondażu IBRiS dla Onetu.pl. To spadek o 1,9 punktu procentowego w porównaniu do badania z grudnia. 

Na drugim miejscu pozostaje Koalicja Obywatelska. Głosowanie na nią deklaruje 19,2 proc. badanych, co oznacza o spadek o 3,1 punktu proc. Wzrasta za to poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni - partia dogania KO. Po wzroście o 5,9 pkt proc. wynosi ono 16,9 proc.  

W styczniu Joanna Mucha z PO dołączyła do Polski 205. To kolejny po posłance Hannie Gill-Piątek i Jacku Burym transfer do ugrupowania, na którego czele stoi Szymona Hołownia. Teraz chcą oni stworzyć koło w parlamencie

Co dziesiąty wyborca jest niezdecydowany

Na kolejnych miejscach są Lewica z poparciem 8,9 proc. badanych (o 1,8 punktu proc. w górę), Konfederacja (7,4 proc., wzrost o 2,5 punktu proc.) i tuż nad progiem wyborczym - PSL (5,5 proc. poparcia, spadek o 0,6 punktu proc.). 

Jednak więcej niż osób popierających którąś z tych trzech partii jest tych, które nie są zdecydowane, na kogo głosować. 11,1 proc. uczestników badania udzieliło odpowiedzi "Nie wiem/Trudno powiedzieć". 52 proc. zadeklarowało, że raczej lub na pewno wzięłoby udział w wyborach.

Badanie IBRiS przeprowadzono w dniach 30-31 stycznia br. na grupie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Więcej o: