Zjednoczona Prawica straciłaby większość. W Sejmie zasiedliby posłowie z sześciu partii [SONDAŻ]

Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się dopiero w 2023 roku. Gdyby jednak miały miejsce w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica, czyli PiS, Porozumienie i Solidarna Polska nie miałyby już większości w Sejmie - wynika z najnowszego sondażu dla Dorzeczy.pl.

Z sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, do Sejmu dostałoby się łącznie sześć partii. Najwięcej głosów uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca mogłaby liczyć na 38,4 proc. głosów. Oznacza to, że Zjednoczona Prawica nie zapewniłaby sobie większości w Sejmie, zdobywając 220 mandatów (zwykła większość to 230 mandatów).

Zjednoczona Prawica traci większość. W Sejmie łącznie sześć partii [SONDAŻ]

Koalicja Obywatelska (czyli Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska) mogłaby liczyć na 21,8 proc. głosów, zdobywając 104 mandaty. Podium zamknęłoby ugrupowanie Szymona Hołowni - Polska 2050, które otrzymałoby 14,6 proc. poparcia, co dałoby łącznie 65 mandatów.

Zobacz wideo Zandberg: Odgrzewanie kotleta jednej listy najlepiej służy PiS-owi

Na kolejnych miejscach znalazłyby się Lewica, czyli Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem - 11,1 proc. głosów, co daje 44 mandaty; Konfederacja, czyli KORWiN i Ruch Narodowy, otrzymując 6,7 proc. poparcia, co daje 15 mandatów oraz Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska z wynikiem 5,2 proc. i 11 mandatami.

Poniżej progu wyborczego znalazłoby się ugrupowanie Kukiz'15, które mogłoby liczyć na 2 proc. głosów.

Badanie przeprowadzono w dniach 28-29 stycznia 2021 r. na reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Więcej o: