Komentarze po decyzji rządu ws. przedłużenia obostrzeń. "Stoki to pewnie latem otworzą"

Adam Niedzielski ogłosił decyzję w sprawie przedłużenia obostrzeń do 14 lutego. Wprowadzono kilka zmian - od 1 lutego będą otwarte m.in. galerie handlowe i muzea. Branża fitness i hotele wciąż pozostaną zamknięte. Decyzja rządu wywołała wiele komentarzy. "Co z osobami z branż gastronomicznej i hotelarskiej? Ich byt i polską gospodarkę ma uratować zniesienie godzin dla seniorów?" - zapytał Robert Biedroń.
Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów

Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że tak zwany etap odpowiedzialności, w ramach którego obowiązuje lockdown społeczno-gospodarczy, został przedłużony do 14 lutego.

Od 1 lutego otwarte będą wszystkie sklepy w centrach handlowych, a dla zwiedzających znów otwarte zostaną galerie sztuki i muzea. Zarówno w sklepach, jak i otwartych instytucjach kultury obowiązywać będzie reżim sanitarny - obowiązek zasłaniania ust i nosa, czy zachowywania dystansu. W tych miejscach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. W związku z liberalizacją przepisów dotyczących handlu zniesione zostaną godziny dla seniorów.

Pandemia koronawirusa. Siłownia Fitness Point w galerii MM - działa w czerwonej strefie, ćwiczą tylko 'sportowcy przygotowujący się do zawodów'. Poznań, 19 października 2020Siłownie pozostają zamknięte. Rząd przedstawił obostrzenia

Ograniczenia i zakazy epidemiczne po 1 lutego

Pozostałe ograniczenia i zakazy zostały wydłużone do 14 lutego. Oznacza to, że w szkołach wciąż uczyć się mogą tylko uczniowie klas 1-3 oraz w wyjątkowych sytuacjach uczniowie klas starszych.

Zamknięte pozostaną stoki narciarskie, dyskoteki, siłownie, kluby fitness i aquaparki, a wciąż zakazane będą zgromadzenia powyżej pięciu osób oraz imprezy okolicznościowe. Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego.

W trybie ograniczonym będą działać restauracje, które mają wydawać posiłki jedynie na wynos lub dowóz, a także hotele, które pozostaną czynne tylko dla medyków, czy wojskowych.

Ponadto obowiązywać będzie 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym, choć zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test wykonany na 48 godzin przed powrotem. Dodatkowo występować będą ograniczenia w transporcie zbiorowym, w miejscach sprawowania kultu religijnego.

Godziny dla seniorów.Godziny dla seniorów zniesione od 1 lutego. Pozostają obostrzenia sanitarne

Komentarze po przedłużeniu obostrzeń

Decyzję rządu skomentował m.in. Marek Migalski, politolog, były europoseł PiS.

To najbardziej kosmopolityczny, prozachodni i targowicki rząd po 1989. Otwiera międzynarodowe galerie, sprzedające zagraniczne marki, mające siedziby na Zachodzie, a utrzymuje w zamknięciu pensjonaty, stoki, restauracje i hotele prowadzone przez polskich przedsiębiorców

- napisał.

"Galerie tak, kościoły tak, hotele nie, stoki nie? Czego nie rozumiecie? Stoki to pewnie latem otworzą" - skomentowała Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Od 1 lutego otwierają się galerie handlowe, galerie sztuki, muzea oraz zlikwidowane zostają godziny dla seniora.
Panie Ministrze, a co z osobami z branż gastronomicznej i hotelarskiej? Ich byt i polską gospodarkę ma uratować zniesienie godzin dla seniorów?

- zapytał ironicznie Robert Biedroń.

Ciekawe w ilu miastach powstaną teraz Galerie Sztuki Mięsa albo Muzea Dań i Potraw?

- zażartował Krzysztof Berenda z RMF FM.

"Na miejscu muzeów i galerii dogadałbym się z teatrami i kinami, żeby coś podziałać razem #EfektySynergii" - zaproponował dziennikarz Bartek Godusławski "Business Insider Polska".

Zdaniem Jacka Nizinkiewicza z "Rzeczpospolitej" decyzja rządu w sprawie siłowni jest słuszna.

Mam wrażenie, że najbardziej domagają się otwarcia siłowni ci, którzy nigdy na nich nie byli. Wrócić do biegów bieżnia przy bieżni, do ćwiczeń obok siebie, a w szatni masa ludzi?
Jestem za wsparciem branży fitness, ale powrót teraz do tego co było to proszenie się o nieszczęście.

- napisał.