Rząd opublikował wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji został opublikowany w Dzienniku Ustaw - wcześniej o takim zamiarze informowało Centrum Informacyjne Rządu. Oznacza to wejście decyzji w życie.

Wyrok został opublikowany na stronie Dziennika Ustaw po godzinie 23.15. Zgodnie z jego treścią aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z polską konstytucją - chodzi tu także m.in. poważne wady rozwojowe płodu wykrywane we wstępnych etapach cięży. Decyzja Trybunału to złamanie tzw. kompromisu aborcyjnego obowiązującego od 1997 roku. Aborcja wciąż ma być dozwolona w dwóch przypadkach: w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia matki i ciąży powstałej w wyniku przestępstwa (np. gwałtu).

Wyrok TK ws. aborcji opublikowany. Pojawił się w Dzienniku Ustaw

Wcześniej, w środę przed godziną 16, Trybunał Konstytucyjny opublikował pisemne, liczące 154 strony uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Stało się to 97 dni po jego ustnym ogłoszeniu 22 października, które wywołało masowe, największe od 89 roku protesty. Rząd informował, że z powodu brakującego uzasadnienia nie publikował wyroku.

"Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia. Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw" - zapowiedziało w środę po godzinie 16 Centrum Informacyjne Rządu.

Jednak - jak wskazywali konstytucjonaliści - publikacja powinna nastąpić najpóźniej 2 listopada (zgodnie z art. 190 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego "podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego"). Decyzję o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych w Dzienniku Ustaw wydaje premier.

Zobacz wideo Lempart przemawia na Nowogrodzkiej. "Lekarze i lekarki, to czas próby dla was"
Więcej o: