Spadek poparcia dla większości partii. Traci PiS, KO i PSL. W górę tylko Polska 2050 i Lewica [SONDAŻ]

Największe ugrupowania tracą poparcie wyborców. Spadek notowań poparcia zaliczyły Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Polska oraz Konfederacja.

Według sondażu przygotowanego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wiele partii straciło poparcie. Prawo i Sprawiedliwości w porównaniu z badaniem z listopada straciło 1,1 pkt proc poparcia. Gdyby 22 stycznia odbyły się wybory, partia rządząca uzyskałaby 32,5 proc. głosów. Z kolei Koalicja Obywatelska straciła 2 pkt proc. i teraz cieszy się poparciem na poziomie 21 proc.

Zobacz wideo Czy Szymon Hołownia chce zostać premierem?

Partie ze spadkiem poparcia. Traci PiS, KO i Konfederacja [SONDAŻ]

Poparcie traci również PSL z Koalicją Polską, która w listopadowym badaniu uzyskała 6,1 proc. głosów, a z kolei w najnowszym uzyskała 3,6 proc poparcia. Oznacza to, że ugrupowanie nie przekroczyłoby progu wyborczego. Konfederację poparło natomiast 4,6 proc. potencjalnych wyborców, podczas gdy w poprzednim badaniu ugrupowanie mogło liczyć na 4,7 proc. poparcia.

Na polskiej scenie politycznej są jednak i takie partie, które mogą cieszyć się rosnącym zaufaniem Polaków. Największy wzrost odnotowało ugrupowanie Szymona Hołowni. Obecnie Polska 2050 może liczyć na 16,2 proc. głosów wyborców - to wzrost o 4,4 pkt proc. Lewicę poparło 10,2 proc. ankietowanych, zaś w listopadowym badaniu było to 9,8 proc. respondentów.

Badanie frekwencji i chęci pójścia na wybory

Z badania RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że ponad połowa badanych jest zainteresowana pójściem na wybory (52,3 proc.). Sprzeciw wobec udziału w wyborach ogłosiło 29,3 proc. pytanych. Z kolei zdecydowaną chęć pójścia do urn wyraziło 32 proc. ankietowanych. Jest to duży spadek frekwencji w porównaniu do listopada, kiedy aż 45 proc. respondentów wyraziło zdecydowaną chęć udziału w wyborach.

Badanie United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzono metodą CATI 22 stycznia na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Więcej o: