Tadeusz Rydzyk dostał 60 mln zł z budżetu państwa na wystawę. Od początku rządów PiS - 217 mln zł

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu otrzymało na jedną ze swoich wystaw 60 milionów złotych z publicznego budżetu. W wydatkach niewygasających na całą ochronę zdrowia w tym roku przeznaczono ok. 240 mln zł - wyliczyli dziennikarze TVN24. Oznacza to, że w czasie epidemii koronawirusa jedno muzeum na jedną wystawę otrzymało jedną czwartą tego, co całe zdrowie w Polsce.

Tematem publicznych pieniędzy przeznaczanych na inwestycje o. Tadeusza Rydzyka zajęli się dziennikarze "Czarno na białym" TVN24. Cała wystawa w Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu ma kosztować, jak wnika z zamówienia publicznego na zaprojektowanie i wykonanie, ponad 86 mln zł. Zamówienie zostało rozpisane 21 października, a już 12 dni później, gdy postępowanie wciąż trwało, muzeum dostało informację o przyznaniu 60 mln zł dotacji z resortu kultury - zaznaczono w "Czarno na białym". Wówczas nie zostało to podane do wiadomości publicznej. Miesiąc później minister kultury odpowiadał grupie posłów na pytania dot. finansowania muzeum. Jednak nie wspomniano w odpowiedzi o 60 mln przekazanych na wystawę.

60 mln zł na jedną wystawę w muzeum Rydzyka. I co najmniej 217 mln od początku rządów PiS

Dopiero 28 grudnia opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego. Okazało się, że widnieje w nim m.in. pozycja dotycząca wsparcia dla toruńskiego muzeum. Na "opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum" przeznaczono 60 mln złotych. Pisaliśmy o tym na początku stycznia na Gazeta.pl:

Rozporządzenie ws. wydatków budżetowych wspomina o instytucji powiązanej z o. Tadeuszem RydzykiemPrezent na koniec roku dla Rydzyka. 60 mln z budżetu. Na wystawę

Dziennikarze TVN24 wyliczyli, że w wydatkach niewygasających na całą ochronę zdrowia przeznaczono ok. 240 mln zł. Oznacza to, że w czasie epidemii koronawirusa jedno muzeum na jedną wystawę otrzymało jedną czwartą tego, co całe zdrowie w Polsce. Co warto podkreślić, roczny budżet Muzeum Powstania Warszawskiego to 24 mln zł.

Przez ostatnie pięć lat rządów Prawa i Sprawiedliwości na inwestycje ojca Rydzyka zostało przekazane, jak podaje opozycja, ponad 217 mln zł. I to nie jest pełna kwota. Jak dowiedział się TVN24, pieniądze na inwestycje płynęły również od m.in. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (ponad 4 mln), Ministerstwa Zdrowia (ponad 1 mln) czy Narodowego Banku Polskiego (ponad 0,5 mln). "Szeroka rzeka publicznych pieniędzy" idzie na różne cele, m.in. na promocję programu 500+, szczytu NATO, kampanie prozdrowotne czy szkolenia wizerunkowe dla pracowników wymiaru sprawiedliwości.

"Codziennie pytam panią dyrektor - ile pieniędzy mamy?"

Przypomnijmy, że w grudniu podczas urodzin Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk dziękował ludziom za finansowe wsparcie. - Jest takie powiedzenie w Polsce: "ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka". Tyle tych ziarenek - to jest ta rodzina Radia Maryja. Ten pomógł, ten pomógł. Jak patrzymy na te ofiary, jakie przychodzą - 10 zł, 5 zł, 20 zł, 100 zł, czasem znajdzie się więcej. I istniejemy? Istniejemy - mówił. - Codziennie pytam panią dyrektor - ile pieniędzy mamy? Czy damy radę do pierwszego? (...) Obiecali nam, że dadzą nam jeszcze jakieś pieniądze na Park Pamięci Narodowej - nie dali. Ale będziemy do nich się udawać - stwierdził, dodając, że "Gazeta Wyborcza" będzie pisała, że PiS daje pieniądze Rydzykowi. - A szkoda gadać. Gorzej od psa ogrodnika. Pobłogosławić, pan Bóg ma wielki ogród zoologiczny na tym świecie - podkreślił.

Tadeusz RydzykRydzyk: "Codziennie pytam panią dyrektor - ile pieniędzy mamy?"

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"
Więcej o: