Ryszard Terlecki: Przekonujemy, że Piotr Wawrzyk to dobry kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich

W czwartek Sejm powołał Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Ryszard Terlecki przyznał, że Prawo i Sprawiedliwość będzie próbowało przekonać senatorów, że to dobry kandydat na to miejsce.
Zobacz wideo Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

W czwartek Sejm wybrał (rekomendowanego przez Prawo i Sprawiedliwość) Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za kandydaturą głosowało 233 posłów, w tym sam zainteresowany. Przeciw było 219 polityków, a jeden wstrzymał się od głosowania. Wybór Sejmu musi zostać zaakceptowany przez Senat.

Ryszard Terlecki o szansach poparcia Piotra Wawrzyka przez Senat: Jeszcze są trzy tygodnie, może się zastanowią

Na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich startowała także zgłoszona przez Lewicę i Koalicję Obywatelską Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz profesor Robert Gwiazdowski, wskazany przez Polskie Stronnictwo Ludowe i Konfederację. O głosowanie w Senacie w tej sprawie zapytany został w poniedziałek 25 stycznia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Piotr WawrzykPiotr Wawrzyk przekonuje, że będzie apolitycznym RPO. "Jestem bezpartyjny"

Polityk został zapytany przez dziennikarzy, jakie są szanse na to, że Senat poprze Piotra Wawrzyka na stanowisko RPO. - Nie wiem, różne rzeczy się mogą zdarzyć. Jeszcze są trzy tygodnie, może się zastanowią, dojdą do wniosku, że jednak trzeba, żeby był rzecznik - powiedział szef klubu PiS. Obecnie funckję RPO pełni Adam Bodnar, którego kadencja minęła we wrześniu 2020 roku. - Będziemy przekonywać oczywiście i przekonujemy senatorów, że to jest dobry kandydat - dodał na koniec Ryszard Terlecki.

Piotr Wawrzyk kandydatem na RPO. "PiS boi się niezależnego i silnego Rzecznika"

Decyzja większości sejmowej została już skrytykowana przez polskich polityków i dziennikarzy. "Społeczna kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO znów została odrzucona. PiS boi się niezależnego i silnego Rzecznika. Najchętniej pozbyliby się tego urzędu, by nie przeszkadzał im w demontażu praworządności. Do tego dążą. Pani Zuzanno, dziękujemy za Pani odwagę i determinację" - napisała na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska.

Piotr Wawrzyk Piotr Wawrzyk wskazany przez Sejm na nowego RPO. Kim jest?

"Ale trzeba przyznać, że poseł Wawrzyk głosujący przeciwko swoim kontrkandydatom, a później na siebie, podczas wyboru na funkcję, której podstawową rolą jest występować w obronie obywateli, którzy czują się pokrzywdzeni przez Państwo, to taki nowy... Nie! To w PiSie standard! Ani wstydu, ani klasy nie ma. PiS ma bezpieczną przewagę na sali. Decydują o wszystkim sami, bez cienia szansy, że coś im nie wyjdzie, tak długo jak stanowią jeden rząd. Poseł Wawrzyk mógł się wstrzymywać, mógł też wyjątkowo wyciągnąć kartę i nie głosować. Szkoda" - pisał z kolei Artur Dziambor z Konfederacji.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu lub grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, to Sejm musi powołać na to stanowisko inną osobę.

Więcej o: