Sondaż. Kto jest liderem opozycji? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi

Kto jest liderem opozycji? Na takie pytanie odpowiedzieli badani w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Zdecydowana większość respondentów nie potrafiła wskazać konkretnego nazwiska. Na czele rankingu znaleźli się z kolei dwaj politycy z PO.

Sondaż dotyczący tego, kto jest liderem opozycji, został przeprowadzony przez badaczy Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Respondenci sami wskazywali polityków, którzy ich zdaniem przewodzą opozycji, ankieterzy nie dawali im żadnej listy, z której mogliby wybierać. 

Zobacz wideo Maseczkowe problemy posłanki PiS. "Mam maseczkę i na nos też mam"

Sondaż. Kto jest liderem opozycji? Na prowadzeniu Budka, Trzaskowski i Hołownia

Osobą, którą wskazała największa grupa osób, jest szef Platformy Obywatelskiej. Lidera opozycji dostrzegło w nim 12,6 proc. respondentów. Na drugim miejscu uplasował się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z wynikiem 8,9 proc., na trzecim - lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, którego wskazało 8 proc. badanych. Kolejne miejsca zajęli: były premier Donald Tusk (4,5 proc.), szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (2,1 proc.), jeden z liderów Lewicy Adrian Zandberg (1,3), Krzysztof Bosak z Konfederacji (1,3 proc.) oraz ex aequo Marta Lempart, Grzegorz Schetyna i Małgorzata Kidawa-Błońska (0,4 proc.).

Budka: To obrzydliwe, co robią politycy w sprawie Polaka w śpiączceBudka: To obrzydliwe, co robią politycy w sprawie Polaka w śpiączce

Platforma Obywatelska najbardziej rozpoznawalną partią opozycyjną. "Musi przejść od ilości w jakość"

Znaczące jest to, że prawie 60 proc. respondentów nie potrafiło wskazać lidera opozycji. Badacze wskazują, że nie ma w tym żadnej nowości, jednak jest to symptomatyczne. Badanie wykazało, że to PO ma status największej partii opozycyjnej w Polsce, ale nawet jej elektorat jest podzielony, gdy wskazuje lidera.

- Sondaże preferencji pokazują, że PO nie ma problemów z rozpoznawalnością. Nie umie jednak przedstawić jasnego stanowiska w najważniejszych kwestiach, takich jak wyrok TK czy relacje z USA po zwycięstwie Bidena. Musi więc przejść od ilości, czyli rozpoznawalności, w jakość, czyli wzrost zaufania. Powinna zogniskować uwagę wokół własnych komunikatów, a nie tego, co wrzuca PiS, i co natychmiast jest krytykowane, niezależnie czy jest ważne, czy nie - skomentowała sondaż prof. Ewa Marciniak, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Open Eyes Economy Summit. Andrzej Olechowski Olechowski: jeśli w tym roku PO się nie wykokosi, to może się rozsypać [WYWIAD]

Polacy nie od dziś nie potrafią wskazać lidera opozycji

O tym, że Polacy mają problem ze wskazaniem lidera opozycji, pisaliśmy w grudniu, omawiając sondaż SW Research na zlecenie portalu rp.pl. Wówczas 21,1 proc. badanych stwierdziło, że to Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zasługuje na to miano, Szymona Hołownię wskazało 18,7 proc. respondentów, a Borysa Budkę - 2,2 proc. 24 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "żaden polityk opozycji nie zasługuje na takie miano".

Więcej o: