- Prokuratora od zawsze była wewnętrznie zhierarchizowana, proszę tego w ogóle nie porównywać z sądownictwem (...) Proszę pytać prokuratora generalnego, ale akurat w zawodach prawniczych jest tak, że zawód prawniczy można sobie zmienić. Będąc prokuratorem można przejść do innego zawodu prawniczego, jeśli państwu prokuratorom jest tak bardzo źle. Bo rozumiem, że jest im tak bardzo źle i narzekają, no to... Ja tu problemu nie widzę, są inne możliwości, niekoniecznie trzeba w zawodzie prawniczym państwowym pracować (...) Można być radcą prawnym, notariuszem - to wypowiedź Andrzeja Dudy, która padła podczas piątkowej rozmowy w TVN 24.
Prezydent był pytany o sprawę delegowania "niepokornych" wobec działań PiS prokuratorów do pracy w jednostkach odległych od ich domów o nawet kilkaset kilometrów (wśród nich jest m.in. prokurator Ewa Wrzosek, która podjęła decyzję o śledztwie w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w okresie pandemii). W rozmowie padły też inne słowa Dudy, które wzbudziły kontrowersje - m.in. te dotyczące działań policji, które polityk ocenił dobrze, argumentując, że w protestach (po wyroku Trybunału Konstytucyjnego i nie tylko) "nie ma przypadków, że ktoś zginął". Dodał, że "proces reformowania polskiego sądownictwa musi być kontynuowany".
W reakcji na słowa Andrzeja Dudy o prokuratorach oświadczenie wydało 25 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Pismo zostało opublikowane przez organizację "Wolne Sądy" - czytamy w nim, że delegowanie prokuratorów do odległych jednostek ma "znamiona szykan", a wypowiedź prezydenta w tej sprawie wzbudza ich sprzeciw.
Niesmak budzi ostatnia, nacechowana pogardą, wypowiedź prezydenta RP o prokuratorach
- piszą sędziowie. I dodają: "Naruszanie konstytucyjnej zasady niezawisłości sędziów przez organy władzy ustawodawczej oraz wykonawczej staje się w naszym państwie coraz częstsze. Celem wszczynania postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec niektórych sędziów oraz pozbawiania ich prawa do orzekania jest wymuszanie milczenia i posłuszeństwa środowiska. Zapowiedziane zostało wprowadzenie ustawowych zmian w ustroju (...) Narasta także ograniczanie gwarantowanej ustawowo niezależności prokuratorów, zbyt słabej, by chronić ich przez represjami".
Dalej wskazują:
Dokonuje się właśnie pozbawienie realnego znaczenia konstytucyjnej instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich i użycie w tym celu obecnie funkcjonującego Trybunału Konstytucyjnego
Sytuacja dalszego zagrożenia zasad państwa prawa skłania sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku do wyrażenia najwyższego zaniepokojenia i poinformowania o tym opinii publicznej.
Pod oświadczeniem podpisali się: Stanisław Biernat, Teresa Dębowska-Romanowska, Kazimierz Działocha, Lech Garlicki, Mirosław Granat, Wojciech Hermeliński, Adam Jamróz; Stefan Jaworski, Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, Wojciech Łączkowski, Ewa Łętowska, Marek Mazurkiewicz, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Ferdynand Rymarz, Andrzej Rzepliński, Jerzy Stępień, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Mirosław Wyrzykowski, Bohdan Zdziennicki, Andrzej Zoll oraz Marek Zubik.