Gdyby partie Gowina i Ziobry odeszły ze Zjednoczonej Prawicy, nie weszłyby do Sejmu [SONDAŻ]

Gdyby Porozumienie i Solidarna Polska zdecydowały się na samodzielny start w wyborach, nie weszłyby do Sejmu - wynika z najnowszego sondażu IBRiS. Największym poparciem wciąż cieszy się Prawo i Sprawiedliwość.

Jak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Faktu", na najwyższe poparcie może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 32,3 proc. respondentów. Mniej osób chce oddać swój głos na Platformę Obywatelską - poparcie deklaruje 20 proc. osób, a także na Polskę 2050 - 13,5 proc. "Oba ugrupowania opozycyjne, nawet gdyby zjednoczyły siły i utworzyły koalicję, nie mogłyby liczyć na wynik lepszy niż Zjednoczona Prawica" - podkreśla "Fakt". Miejsce w Sejmie otrzymałyby także: Lewica - z wynikiem 7,7 proc., Konfederacja - 6,6 proc. oraz PSL-Koalicja Polska - 5 proc.

Gdyby Porozumienie Jarosława Gowina oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zdecydowały się startować w wyborach samodzielnie, nie weszłyby do Sejmu. Ta pierwsza mogłaby liczyć na 1 proc. głosów, a druga - 1,2 proc.

Spadek notowań ruchu Hołowni

W porównaniu do sondażu CBOS z 15 stycznia, również przeprowadzonego na zlecenie "Faktu", wyraźnie spadły notowania ruchu Szymona Hołowni. Głos na niego wówczas chciało oddać 18 proc. respondentów. Najwyższe poparcie wyborcy deklarowali dla partii Jarosława Kaczyńskiego i jej koalicjantów - 35 proc. Do Sejmu dostałyby się jeszcze: Koalicja Obywatelska - 14 proc. głosów, Lewica i Konfederacja - po 5 proc.

Badanie IBRiS dla "Faktu" przeprowadzono 19 stycznia.

Zobacz wideo Maseczkowe problemy posłanki PiS. "Mam maseczkę i na nos też mam"
Więcej o: